İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araba Kredilerinde Taksit Seçenekleri

Günümüzde araç alımı eskisi kadar zor değildir. Bankaların uygun faiz ile kullandırdığı krediler ile araba almak bir çok insan için kolay hale gelmiştir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bir çok konu var tabi ki. Alacağımız aracın ikinci ek mi yoksa sıfır olacağı kararını verdikten sonra, en önemli etken fiyatıdır. Bir de bu araçlar için Araba kredileri kullanıyorsanız biraz daha araştırma yapmanızda fayda var.

Kredi Faiz Oranları

Genel olarak faiz oranları bir çok banka ve finans kuruluşunda birbirine yakın olsa da küçük farklılıkların uzun vadede geri ödeyeceğiniz rakamı çok etkilediğini göreceksiniz. Bu sebeple en düşük faizi uygulayan banka ile irtibata geçerek kredi kullanılması gerekmektedir.

Kredi Vadesi

Alınacak aracın maliyetini arttıracak en önemli etken kredinin vadesidir. Bu sebeple aracımızı alırken kazanmamız gerekir. Mümkün olduğu kadar vadeyi kısa tutmalıyız ki toplamda bize maliyeti artmasın. Türkiye genelinde bankalar en az 3 ay, en fazla 48 aya varan vadelerle kredilerini müşterilerine kullandırmaktadır. Kredi kullanan kişiler gelirlerine göre taksit tutarlarını belirleyip bu vadelere uydurabilirler.

Bunu da Okumalısın
Faturalı Hatta Kredi
“Max:12 AY VADE İLE Max:7.000 TL”

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanılabilir?

Türkiye’de sıfır kilometre araçlarda KDV ve ÖTV dahil araç fiyatının %70’ine kredi kullanılabilir. Kredilendirme oranı 50 bin lira altında %70, araç değeri 50 bin lirayı aşıyorsa, üstündeki kısım için %50 oranında kredi kullandırılmaktadır.

Araba Kredileri nde uygulanan vergiler nelerdir?

Taşıt kredileri için Maliye Bakanlığı 2014 yılında yayınladığı tebliğe göre damga vergisinden muaftır. Kullanılan kredi taksitleri üzerinden KKDF ve BSMV hesaplanarak bu tutarlar ilgili kuruma ödenmektedir. Kredi kullanılacak araç şirket veya şahıs da olsa vergi levhası bulunuyorsa firmanın aktfine kayıtlı olmak şartı ile KKDF kesintisi yapılmamaktadır.

BSMV Nedir ve Hangi Oranda Kesilir?

BSMV, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’dir. BSMV kar üzerinden hesaplanıp ilgili kurum veya müşterilerden tahsil edilmektedir. Araba kredilerinde faiz üzerinden % 5 oranında hesaplanmaktadır.

KKDF Nedir ve Hangi Oranda Kesilir?

KKDF, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’dur. KKDF kar üzerinden hesaplanıp ilgili kurum veya müşterilerden tahsil edilmektedir. Araba kredilerinde faiz üzerinden % 15 oranında hesaplanmaktadır. Şayet kredi kullanan tüzel kişilik veya vergi levhası bulunan şahıs ise KKDF oranı sıfır olarak hesaplanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -