İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Piyasası Yeniden Yükselişe Geçiyor

Amerika altın piyasası içinde yaşanan gerginlik altın fiyatlarından da yan geçmedi. ABD piyasasından etkilenen altın fiyatları hızla yükselmeye başladı. Son ay için düşük fiyatları ile yer alan altın artık yükseliyor. Altına yatırım yapan şirketler ise kararsız durumda. Avrupa Merkez Bankası tarafından beklenen altın haberi yatırımcılar için çok önemli.

Altın İçin Yapılan Yatırımlar Kar Getirecek mi?

Altın Piyasası
Altın Piyasası

ABD döviz piyasasında puanı 9 kez yükseltilen altın sonradan 1,71 % puan kaybedince yatırımcılar kararsız kaldı. Bir ons altın önce 1,491.30 dolara yükselse de, Salı günü bir ons altın 1,484.65 dolara indi. Gümüş ve platin için ise fiyatlar yükselerek 1 ons gümüş için 18,0981 dolar oldu. Platin fiyatı 0,5 % yükseldi. Büyük yatırım şirketleri tarafından hazırlanan istatistiklere göre piyasada altın fiyatı bir ons için 2000 dolarlık limiti geçebilir. Altın fiyatının bu limiti aşması için ise ABD hazinesinin tahvil ihalesinin yoluna girmesi gerekir. ABD ve Çin arasında yaşanan ticari sorun da şüphesiz altın piyasasını etkilemiştir.

Altın Piyasası Ne Sözü Veriyor

Değerli metal piyasasına yatırım yapanlar kar elde edebilir. Geçen senelere bakılırsa 2019 senesi için altının piyasada yükselişe geçerek 16 % değer kazandığını görebiliriz. Şimdiye kadar piyasada altın fiyatı kendi rekoruna 2011 senesinde ulaşmıştı. 2011 senesi için altın fiyat limitinde 1,921.17 dolara yükselmişti. 2019 senesi için ise bu fiyat rekoru yenilenebilir. Citygroup şirket hesaplamalarına göre altın fiyatının 2000 dolara yükselmesi çok yakın. Şimdilik bu sadece olasılığı yüksek olan bir tahmin olsa da, yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası tarafından alınacak karara göre hareket edecekler.

11 Eylül tarihine bakılırsa altın için bir ons değeri 0,46 % yükselerek 1,492.54 dolara yükselmiştir. Altın fiyatlarının artması ülkemizi de etkiledi. Piyasada 24 ayar bir gram altın 277,96 TL, çeyrek altın 454,47 TL fiyatına işlem görmektedir. Cumhuriyet altın fiyatı bugün için 1868 TL olarak belirlendi. Önümüzdeki günlerde döviz fiyatlarında yükseliş olursa, piyasada altın fiyatlarının da artması bekleniyor. Değer kazanan altın yatırımcıların yüzünü güldürebilir.

Instagram Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -