İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altında Trump Hareketliliği Yaşanıyor

Altında Trump Hareketliliği Yaşanıyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş son birkaç haftadır durmuş ve hatta altında gerileme yaşanmıştı. Ancak ABD başkanı Donald Trump’ın görevden azledileceği haberlerinin çıkması altının yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. Altının yükselişe geçmesinin bir diğer etkenini ise Çin ile ABD arasındaki ticari savaşlardaki yumuşa dönemine geçilmesi oluşturdu. ABD başkanı Birleşmiş Milletler toplantısında yaptığı konuşmasında Çin Halk Cumhuriyeti ile ABD arasındaki ticari anlaşmaların herkesin düşündüğünden bile daha kısa zamanda gerçekleşebileceğini söyledi. Çin’den gelen haberlere göre Çin, ABD’den daha önce aldığından daha fazla domuz eti alacak. Bu haberlerden sonra ABD’nin hazine tahvillerinin kayıplarını geri almaya başladığı bildiriliyor.

Trump Belirsizliği

Altında Trump Hareketliliği Yaşanıyor
Altında Trump Hareketliliği Yaşanıyor

ABD piyasaları ve dünya altın fiyatları Çin – ABD ticari ilişkilerinin düzelmeye hazırlanmasının ardından yükselirken bir diğer yandan ise Trump belirsizliği nedeniyle piyasalarda tedirginlik sürüyor. Trump’ın azledilmesi için harekete geçen demokratların bu adımlarının sonuçlanıp sonuçlanmayacağı bilinmiyor. Ancak yine de yatırımcılar ATF’ye yönelim gerçekleştirdiler. Çin açıklamalarından sonra Çarşamba gününde 22 ton civarında bir alım gerçekleştirildiği belirtiliyor. Altının onsu 1.510 dolar seviyesine yükselmiş durumda.

Faizler İniyor

ABD devlet tahvillerinde uygulanan faiz (10 sene vadeli) BM toplantısından önce yüzde dokuz oranında yükselirken açıklamalardan sonra yaklaşık yüzde dört oranında düştü. Böylece 10 senelik faiz oranı %1,70 seviyesine inmiş oldu. Doların spot endeksine bakıldığında da Çarşamba günündeki 0,6 puanlık yükselmenin ardından 0,1’lik bir düşüş gerçekleşti. Gümüşün onsu 18,0253 dolar olurken, platinin onsu ise 1,677 dolara çıkarak tarihin en yüksek oranına yükselmiş oldu. Daha sonra ise onsu yine 1,648’e düştü.

Piyasayı Hareketlendiren Olaylar

Trump, Ukrayna ile gizli bir görüşme gerçekleştirerek eski başkan yardımcısının oğluyla ilgili bilgi almaya çalışmıştı. Bunun ortaya çıkması da başkanın azline yönelik çalışmaların başlamasına sebep oldu. Piyasaya etki eden diğer faktör ise Trump’un Japon başkanıyla yaptığı görüşmede Japon araçlarına yönelik vergi tehdidini geri çekmesi oldu. Bu tehdit dilinden vazgeçilmesi de piyasalara soluk aldırmış oldu. Çin’in ekonomik göstergelerine bakıldığında Eylül’deki yavaşlamaların oluştuğu görülüyor. Bu da piyasalara etki eden bir başka faktör olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  En Ucuz Telefonlar ve Fiyatları

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir