İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağustos Ayında Tarım ÜFE’de Düşüş

Ağustos Ayında Tarım ÜFE’de Düşüş yaşandı. Tarım ürünlerinde yaşanan fiyat durumlarını araştıran ve kesin bir şekilde ortaya koyan değerlerden bir tanesi de ÜFE’dir. Bu verilerin toplanması için araştırmalar yapılır Bu senenin verileri ile geçen senenin verileri de karşılaştırıldıktan sonra düşüş olup olmadığına karar verilir. TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre ise ağustos ayına kıyasla bir önceki aya göre %0.7 gerileme olduğu açıklandı. Geçen sene iel kıyaslandığında ise %16.69 oranında bir artış yaşandı.

Rakamlar

Ağustos Ayında Tarım ÜFE'de Düşüş
Ağustos Ayında Tarım ÜFE’de Düşüş

Ağustos ayı rakamlarının diğer oranlar ile kıyaslanmaları da dikkat çekenler arasında yer aldı. Bir önceki aya göre yaşanan %0.7 oranındaki gerilemeyi başka alanlarda yer alan artışlar izledi. ÜFE geçen yıl aralık ayı ile kıyaslandığında %8.05 oranında, geçen senenin aynı ayına bakıldığında ise %19.69 oranında artış yaşadı. 12 aylık değerler bir arada ele alındığında ise %22.05 oranında bir artış durumunun olduğu görüldü. Tüketicinin cebine yansıyan rakam hakkında ise net bir durum bulunmuyor.

Sektörel Bazda

Sektör olarak bakıldığında ise ormancılık ürünlerinde %1,56, tarım ürünlerinde ise %0.72 oranında bir artış oldu. Bu artışların tamamı aylık olarak hesaplandı. Balıkçılıkta meydana gelen artış ise %0.82 olarak açıklandı. Tek yıllık bitkisel ürünlerde bu rakam %1.33 olurken çok yıllık bitkilerde ise %1.62 oldu. Canlı hayvanlarda ise durum %0.60 olarak kayıt altına alındı. Meyvelerde meydana gelen durum da daha çok artış yönünde oldu. Meyvelerde %6.04 olurken, tahıllar veya tohumsal ürünlerde bu durum %2.70 olarak hesaplandı. Kümes hayvanlarında ve yumurtalarda ise %2 oranında bir değişim olduğu da ortaya çıktı. Üzüm ise %8 oranında azalış yakalayan ender meyvelerden bir tanesi olarak dikkatleri üzerine çekti.

Genel Yorum

Yapılan araştırmalar sonucunda birçok alanda artış veya azalış durumları söz konusu olduğu ortaya koyuldu. Ağustos ayında 86 maddenin fiyat durumu kıyaslandı. 46 ürünün fiyatında artış olurken 35 tanesinde ise azalma meydana geldi. Ayrıca 5 maddenin fiyatının ise aynı kaldığı açıklandı. Rakamlar her sektöre göre ve birçok alanda hesaplandıktan sonra ortaya koyuldu.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -