İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi EFT Saatleri

Yapı Kredi EFT saatleri mesai saatleri içerisinde, 9:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir. EFT işlem saatleri bankalara göre değişkenlik göstermektedir. EFT işlemi iki farklı banka arasında ve Türk Lirası cinsinden yapılan para transfer işlemidir. Para farklı bankalar arasında transfer edildiği için işlem havaleye nazaran biraz daha uzun sürmektedir.

EFT işlemi havaleye göre daha kısıtlı zamanda yapılmakta ve bankalar arasında da değişkenlik göstermektedir. Genel bir kural olmamasına rağmen hemen hemen tüm bankalar 9:00-16:00 saatleri arasında EFT yapabilmektedir. Hafta sonu EFT yapılamamaktadır.

EFT Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 • EFT İnternet üzerinden veya Banka şubesinden farklı banka hesabına para transfer etmeye yarayan bir sistemdir.
 • EFT, Elektronik Fon Transferinin kısaltmasıdır. Bankalar arası fon transferi anlamına gelmektedir.
 • İlk olarak 1 Nisan 1992 yılında Merkez Banası tarafından kullanılmaya başlanmıştır.
 • Bir bankadan EFT yapabilmek için o bankada hesabınız olmalı, o bankanın müşterisi olunmalıdır.
 • Havale ile aynı banka hesapları arasında para transferi yapabilirken EFT ile farklı banka hesapları arasında para transferi yapılır.
 • EFT saatleri bankalara göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle EFT yapılacak bankanın saatleri dikkate alınmalıdır.
 • Cumartesi ve Pazar günleri EFT işlemleri yapılmaz.
 • Hafta sonları yapılan EFT’lerde para transferi çalışma saatine girdiği zaman gerçekleştirilir.

EFT ile para transferi yapmak mümkün olduğundan beri birçok kişi kolayca işleri halledebilmektedir. Fakat sadece Türk Lirası üzerinden EFT yapılması büyük şirketlerde sorunlar çıkarmaktadır. Bu nedenle yabancı ülke paraları ile de EFT yapabilmek şirketler için büyük kolaylık olacaktır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapabilmek için bir banka hesabına sahip olmak gerekir. Bu banka hesabı üzerinden farklı bir bankanın hesabına para gönderme işlemi EFT olarak tanımlanmaktadır. Eğer aynı bankaya ait bir hesaba para transferi gerçekleştirilirse bu işlem Havale olarak tanımlanmaktadır.

EFT işlemi farklı kanallar üzerinden yapılabilmektedir. Fakat genel olarak şube ve mobil bankacılık ile gerçekleştirilmektedir. Mobilden banka hesabına girildikten sonra genel olarak tüm banka menülerinde para aktarma seçeneği olur.

O seçenek üzerinden EFT seçeceğine tıklanır ve IBAN numarası ile para transferi işlemi gerçekleştirilebilir. Veya alıcının şube kodu ve hesap numarası ile para transferi yapılabilir. İki şekilde transfer işleminde de Alıcının Adı, Soyadı ve para aktarılan bankanın adının bilinmesi gerekmektedir.

EFT Hangi Saatler Arasında Yapılır?

Bankalara göre EFT saatleri değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda Şubeden veya İnternet üzerinden yapılan EFT’lerde de bankaların kendi içlerinde saat farklılıkları oluşabilmektedir. Yapı Kredi, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi birçok banka 9:00-16:00 saatleri arasından EFT yaparken Akbank 9:00-16:30, Vakıfbank 9:00-16:44 saatleri arasında EFT yapmaktadır.

EFT İptali Yapmak Mümkün mü?

EFT ile para transferi gerçekleştikten sonra iptal etmek mümkün değildir. Hafta sonu yapılan EFT’lerde de para transferi mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle EFT yapıldığı zaman iptal etmek mümkün olmamaktadır.

EFT Ücretleri Ne Kadardır?

EFT ücretleri de bankalar arasında değişkenlik gösteren bir durumdur. Bankalara göre EFT ücretleri internet ve mobil üzerinden gerçekleştiği zaman 0 TL ile 7 TL arasında değişim gösterir. Yapı Kredi bankasında EFT ücreti 7 Türk Lirasıdır. Bu ücret transfer edilen miktara göre değişim göstermez.

EFT İşlemleri Hangi Kanallar Üzerinden Yapılır?

EFT işlemi farklı birçok kanal üzerinden yapılabilmektedir. Bunlar en kolay ve en çok tercih edilenden en az tercih edilene göre aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Mobil üzerinden gerçekleştirilen EFT işlemleri,
 • İnternet bankacılığı üzerinden,
 • Telefon bankacılığı üzerinden,
 • Banka ATM’lerinden,
 • Şubelerden,

Şube dışı kanallarda ücretlerin daha uygun olması nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale işlemi aynı bankaya ait hesaplar arasında yapılan para transferleridir. Bu nedenle mesai saatleri yapılan transfer işlemleri bile hızlıca gerçekleşir. Havale işlemi 7/24 yapılabilirken EFT ise farklı bankalara yapıldığı için bu transfer işlemleri biraz daha uzun sürmekte ve belirli saatlerde yapılabilmektedir.

Ayrıca havale işlem ücretleri EFT’ye biraz daha ucuza gerçekleştirilmektedir. Fakat EFT’nin avantajı ise herhangi bir bankaya para transferi yapmanız mümkündür. Havalede ise sadece aynı banka üzerinden para transferi yapmak mümkün olmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir