İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TEB EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT iptali yapmak isteyen banka müşterilerine teb eft iptali nasıl yapılır? Açıklayalım.

EFT Nedir?

EFT işlemi bankalar arasında yapılan para transferlerine verilen isimdir. Tüm bankalar arasında para transferi denilince şüphesiz olarak ilk akla gelen işlemlerden birisi EFT işlemidir.

Tüm banka üyelerinin kullanmış oldukları bankacılık işlemleri içerisinde, para gönderimleri ilk sırada yer alır. Para gönderimi yaparken pek çok müşteri yeterli derecede bilgiye sahip olmadıklarından bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bankalar farklı hizmet yolları sayesinde gerçekleşmekte olan bankacılık işlemleri kendi içinde iki şekilde gerçekleşmektedir. Birisi havale işlemleri diğeri EFT işlemleridir. Yapılan havale işlemlerinde banka kendi şubeleri arasında transferi gerçekleştirir. EFT işleminde bankalar arası transferler gerçekleşir. Öyleyse banka müşterilerinin yapmış oldukları EFT işlemleri nasıl iptal edilir?

EFT İşlemi Nasıl Yapılmalı?

Bankalar arasında yapılan EFT işlemleri en sık yapılan işlemdir. Bireyler bankalar arasındaki para gönderimi işlerinde ilk olarak EFT işlemini seçerler. Nedeni transfer işleminin hızlı ve basit bir şekilde olmasıdır. Ama EFT işlemi yapılırken belirli bir saat ve günlerin içerisinde olması gerekiyor. Verilmiş olan saatler dışında yapılan para gönderimleri bazen sorunları da yanında getirebilmektedir.

Bu sorunlardan birisi işlemin yapıldığı anda saatin mutabık olmadığından dolayı bir sonraki iş gününe geçirilmesidir. Paranızın aynı günde diğer hesaba transfer olmasını istiyorsanız, bunun için EFT için verilen saatler içerisinde işlemin yapılması gerekir. Aksi takdirde yaptığınız transfer işlemi bir sonraki ilk iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

EFT İşlemi İptali Ne Zaman Yapılır?

Para transferi yaparken EFT işlemini uygulayan müşteriler, yanlış veya hatalı transfer işlemi gerçekleştirdiklerinde bu durumu tespit ettikten sonra vakit kaybetmeksizin işlemin gerçekleşmiş olduğu platform üzerinden bu hatalı işlemi iptal etmeleri gerekiyor.

TEB İnternet bankacılığı yardımıyla yapılmış olan EFT işlemlerini uygulamaya çalışan müşteriler, yapmış oldukları hatalı işlemlerinin Banka Genel Müdürlüğü tarafından onay almadan iptal etme haklarını kullanmaları gerekir.

TEB Telefon Bankacılığı EFT İptali

Başlatmış olduğunuz EFT işlemini iptal etmek için TEB telefon bankacılığını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca müşterisi olduğunuz bankanın dijital ortamında da hızlı bir şekilde EFT iptali işlemi yapılabilir. Bunlar:

  • TEB İnternet Bankacılığı.
  • TEB Mobil Bankacık.

Ayrıca TEB şubelerinden de EFT işlemlerinizin iptali adına uygulamalar gerçekleştirilebildiği gibi dijital bankacılık uygulamalarının yardımıyla birlikte hızlı bir şekilde EFT gönderilip EFT iptalinin talimatı da verilebilir.

TEB İnternet Bankacılığı EFT İptali

Bireysel şekilde telefon veya İnternet bankacılığı ile yapılan EFT işlemlerinde yaşanabilen bazı sorunlardan birisi EFT işleminin yanlış uygulanmasıdır. Farklı banka müşterilerinin yaşadıkları bu ciddi durumda ise EFT iptali nasıl olur iyi bilinmesi gerekir.

Bu işlemi yapabilmek adına sitenin bankacılık işlemleri menüsü kısmından para transferleri seçeneğine girerek EFT İptal seçeneğini seçerek işle iptal edilmelidir. Para transferini bankanın sunduğu telefon bankacılığı yardımı ile yapmış olan banka müşterileri de aynı işlemleri yapmaları gerekir.

TEB Şubeden EFT İptali

Hatalı olarak yapıldığı düşünülen EFT uygulamasının iptali için size en yakın bulunan bir TEB şubesine giderek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şubeye gittiğinizde şubede olan bir banka yetkilisi ile birlikte EFT işleminin iptali ile alakalı olarak yazılı bir belge alınması gereklidir. EFT işleminin iptal isteğini yazılı bir hale getirilmesinin ardından, hatalı EFT işlemi iptali çok kısa bir süre içinde gerçekleşecektir.

Ardından transfer edilen tutar hesaba geri iade edilecektir. Banka şubesine gitmemeniz durumunda yapılan hatalı EFT işleminin iptaline ilişkin olarak yazılı bir başvuru belgesi faks veya mail yoluyla iletilmelidir.

TEB Müşteri Hizmetleri ile EFT İptali

Herhangi bir sebepten dolayı hatalı işlem uygulaması yapıldığı düşünülen EFT işlemlerinin iptal edilmesi için başvurulabilecek bir diğer yöntem ise bankanın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır.

Özellikle bankanın kayıtlarında var olan cep telefonu numarası ile arama gerçekleştirildiği vakit, bilgi teyidi daha hızlı ve kolay olacağı için yapacağınız iptal işlemi de oldukça kısa sürecektir.

Fakat tutarı oldukça yüksek olan EFT işlemleri için yine banka şubesine gidilmesi gerekebilir. Bu işlemlerin yapılması adına, banka başka belgeler isteme hakkını gizler. TEB müşteri hizmetlerine ulaşmanız için aramanız gereken telefon numaraları “0850 200 0 666” ve “444 0 666” şeklindedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -