İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Para Piyasalarında Sert Düşüş

Para Piyasalarında Sert Düşüş yaşandı. Para piyasalarında yaşanan Fed gelişmesi, sert bir düşüşe neden oldu. Gelişim hareketlerine sahne olan piyasa paraları “Fed” sonrasında büyük oranda zayıfladı. Gelişen piyasa nakitleri, Fed tarafından uygulanan faiz indiriminin hemen sonrasında daha fazla genişlemeye yöneleceğine ait olan şüphelerin artmasıyla birlikte düşüşe geçti.

Para Piyasaları Ve Politika

Para Piyasalarında Sert Düşüş
Para Piyasalarında Sert Düşüş

Gelişme gösteren Asya paraları ABD’li politika yapıcıların Çarşamba günkü faiz indiriminden kısa bir süre sonrasında daha fazla genişleme ihtiyacı duyulacağına ilişkin fikir ayrılığı yaşamasının ardından büyük bir değer kaybetti.

Fonlama Faizi İndirimi

Fed, fonlama faizi sistemini bu sene ikinci kez düşürdü ve Fed Başkanı olarak işlem yapan Jerome Powell, ABD’nin ülke olarak büyümesini devam ettirmesi için atılan ılımlı politika adımlarının yeterli bir konumda olacağını ifade etti. Amerika Birleşik Devletlerinin para piyasalarında yaşanan ani faiz artışının tekrar tekrar yaşanmasını istemediğini net bir şekilde ifade eden Fedart art arda üçüncü kez likidite enjekte edeceği konusunda açıklamalarda bulundu.

BOJ Değişiklik Yapmadı

Japonya Merkez Bankası (BoJ) para politikasında herhangi bir değişiklikte bulunmadı. Bununla beraber, Ekim ayı içerisinde düzenlenen toplantıda fiyatları ve ekonomiyi yeniden inceleyeceğini ve gözden geçireceklerini belirtti. Çin Merkez Bankası (PBOC) günlük olarak işlem gören yuan fiksingini 7.0732 olarak belirledi. Ancak beklentilerin 7.083 civarında olduğu ifade edildi. Won, Güney Kore Merkez Bankası’nın Fed’in genişleme atağının hemen ardından daha fazla faiz indirimi için alanı bulunduğunu işaret etmesinin ardından gerileme yaşadı ve düştü. Endonezya Rupisi yabancı yatırımcı şirketlerin son dokuz ayın en sert Endonezya Hazine tahvili satışını gerçekleştirmesiyle yüksek oranda zayıfladı.

Tayland Bahtı, Dolar Endeksi’nin (DXY) önceki seans döneminde ki kazancını genişletmesiyle birlikte büyük bir satış baskısıyla karşılaştı. Malezya Ringiti, Asya EM para piyasalarında yaşanan zayıflamanın etkisiyle birlikte iki haftanın en düşüşüne kadar geriledi. Malezya Merkez Bankası küresel ve yerel risk krizlerini de takip ettiklerini açıkladı. Filipinler Pesosu, Fed’in faiz düşürmesine karşılık olarak beklenenden daha güçlü bir duruş benimsemesiyle beraber bölgesel anlamdaki benzerlerine paralel yapıda dolar karşısında önemli bir değer kaybetti.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -