İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsada Keriz Silkeleme Nedir? Nasıl Yapılır ve Anlaşılır?

Yatırımcıların öğrenmesi gereken borsada keriz silkeleme nedir? nasıl yapılır ve anlaşılır? Konularının detaylı bir şekilde ele alınmaları gerekmektedir. Argo ve garip bir tabir olan keriz silkeleme çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Zira, bu durum borsada çok kazanacağına inandırılan yatırımcının dolandırılması ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle, bu durumun tanımının çok iyi yapılması ve durum hakkında bilgi edinilmesi çok önemlidir.

Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada fiyatların etkilenmesine yol açan yalan haberlerin yayılması ve yatırımcıların bu tuzağa düşmesiyle meydana gelen olaya keriz silkeleme adı verilir. Bir başka tanımıyla; bir manipülasyon yapılıp yatırımcının paralarının alınması operasyonudur. Yalan haberlerin yayılmasıyla yatırımcının hileli bir şekilde yönlendirilmesidir.

Bu durum yalnızca ülkemizde geçerli değildir. Tüm dünyada suç olarak görülmektedir. Sermaye piyasalarında yatırımcıların güvenli bir ortamda olması sağlanır. Dolayısıyla, bu güven ortamında hileli yönlendirmelerin yeri olamaz. Olursa bu durum suç olarak sayılır.

Borsada Keriz Silkeleme Nasıl Yapılır?

Bu tabirin biraz daha açıklanması gerekir. Borsada keriz silkeleme tabirinde; yatırımcı (keriz), yatırımcıyı kandıran (keriz silkeleyen) taraftır. Yani bu tabirde iki taraf söz konusudur. Kandıran taraf; manipülatörlerdir. Bunun yanı sıra; yönlendirmeyi yapan sermayedarlar ve kötü niyet güden borsa temsilcileridir.

Aynı zamanda, borsaya açık şirketin sahibi dahi kandıran tarata bulunabilir. Tüm bu bilgiler ışığında; önemle belirtilmesi gerekir ki; kandırma işi birçok tarafın katılımıyla gerçekleşebilir. Ne yazık ki; burada kaybeden taraf her zaman yatırımcı olmaktadır.

Borsada Silkeleme Operasyonu Nasıl Anlaşılır?

Keriz silkeleme işi işlem hacmi az olan ve değer görmeyen hisse senetlerinin bulunmasıyla başlamaktadır. Silkeleyiciler, genellikle bu değersiz kâğıdı almakla işe başlarlar. Elinde hisse senedini bulunduran bu silkeleyiciler, elinde bu hisseyi bulunduran diğer kişileri kandırmaya başlarlar. Kandırma işi genelde yalandan haberler çıkarırlar. Yalan yayınlar yaparlar. Eğer, hisse senedi ucuza alınmak isteniyorsa hisseyle ilgili ya da şirketle ilgili kötü haberler yayarlar.

Neticede herkes elindeki hisse senedini satmaya başlar. Buna bağlı olarak fiyat düşer. Böylece, silkeleyici taraf söz konusu hisseyi ucuzdan almış olur. Eğer, hisse pahalıya satılmak isteniyorsa ise tam tersi bir operasyon uygularlar.

İyi haberler yayarlar. Söz konusu şirketin değerinin artmaya başladığını gören yatırımcılar hisseye ilgi duymaya başlarlar. Bunun sonucunda hissenin fiyatı çok yükselir. Hatta fiyat tavan yapar. Silkeleyici ucuza aldığı hisseleri pahalıya satar ve kazanç sağlar. Yatırımcı ise bu yalan habere kanarak söz konusu hisse senedini çok yüksek rakamlara satın almış olur.

Dolarda Keriz Silkeleme

Dolarda keriz silkeleme olayı da diğer keriz silkeleme işlemi gibi ortaya çıkmaktadır. Yapılan operasyonla panik yapan yatırımcı doların daha da düşeceğini düşünür ve elindeki doları satar. Böylece, silkeleyici yatırımcının sattığı dolarları toplar.

Dövizde Keriz Silkeleme

Dövizde keriz silkeleme olayında; daha düşük rakamlardan alım yapılabilmesi için döviz adına fiyat düşürürler. Kendileri adına alım fırsatı sağlarlar.

Keriz Silkeleme Nasıl Anlaşılır?

Keriz silkeleme olayı yatırımcılar için ciddi riskler taşır.

Bu yüzden; yatırımcıların bu duruma karşı önlem alması gerekir.

 • Öncelikle, yatırımcı eğer her hangi bir konuda şüphe içindeyse konuyu enine boyuna araştırmalıdır.
 • Söz konusu şirketin hisseleri düşüyorsa şirketin konu ile ilgili açıklamaları dinlenmelidir. Şirketin açıklamaları konu hakkında durumun anlaşılması için önemlidir.
 • Bir yatırımcı için en önemli hususlardan biri; sabırdır. Yatırımcının sabırlı olması gerekir.
 • Özellikle keriz silkeleme olayın olduysa yatırımcının durması ve sabırla beklemesi gerekir. Zira, keriz silkeleme olayında yatırımcılar panikle ani kararlar alırlar. Bu da yatırımcının yanlış kararlar almasına neden olur. Eğer, yatırımcı sakin kalır ve sabırla beklerse durum olumlu seyredebilir. Burada sabırlı yatırımcı kazançlı çıkar. Keriz silkeleme olayından kar elde edilebilir.
 • Eğer hisse senetlerinde hızlı bir düşüş yaşanıyorsa bu durumda mutlaka bir manipülasyon yapılıyor demektir. Dikkatli olunması gereklidir.

Keriz Silkelemeye Karşı Alınabilecek Diğer Önlemler

Yatırımcı bu olayla karşı karşıya kalmamak için mutlaka bazı önlemler almalıdır.

 • Bir anda zenginlik hayalleri kurulmamalıdır. Zira, bu hayaller yanlış adımlara neden olabilir.
 • Başkalarının söyledikleriyle hareket edilmemeli ve alım-satım kararı alınmamalıdır.
 • Bir hisse senedinin alımı yapılacaksa o hisse senediyle ilgili detaylı bir araştırma yapılmalıdır.
 • Fiyat değişimlerinde bunun nedeni araştırılmalı ve bu durum karşısında sakin kalınmalıdır.
 • Bilgi edinmeye devam edilmeli öğrenmekten kaçınılmamalıdır.
 • Tek bir haber ya da haber kaynağına bağlı kalınmamalıdır. Eğer ortada bir haber varsa bu haber ile ilgili araştırma yapılmalıdır.

Bu önlemler sayesinde keriz silkeleme olayından zarar görmemek mümkündür.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -