İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigorta Olmadan Kredi Çekilir mi?

İhtiyaç, konut veya taşıt kredisi başvurularınızda bankaların istediği birtakım belgeler bulunmaktadır. Bir bankanın kişinin kredi başvurusunda dikkate aldığı en önemli belgelerden bir tanesi ise sigorta belgesidir. Kişinin sigortalı bir işte düzenli olarak çalışıp çalışmadığı, borcunu ödemesine büyük bir etken oluşturmaktadır. Bu nedenle sigortası bulunmayan ve kredi çekmek isteyen vatandaşlar, sigorta olmadan kredi çekilir mi? sorusunun cevabını merak ediyorlar.

Kredi Başvurularında Neden Sigorta Belgesi İsteniyor?

Kredi başvurularında bankaların kişilerden sigorta belgesini istemesinin temel nedeni, kişinin düzenli bir işinin bulunup bulunmadığını öğrenmek ve gelirini tespit etmektir. Eğer banka sigortalı olmadığınızı görürse, bu durumda borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünebilir ve kredi başvurunuza onay vermeyebilir.

Sigorta belgesi, kişilerin ne kadar ücret aldıklarını da ortaya koyan bir belgedir. Bir kredi başvurusunda bankanın sizden bu belgeyi istemesinin bir diğer nedeni ise, çekmek istediğiniz kredinin geri ödemelerini kolaylıkla yapıp yapamayacağınızı görebilmektir. Eğer aylık maaş tutarınızı fazlasıyla aşan bir aylık ödeme planı bulunan krediyi çekmeye çalışırsanız, banka size yine maaş durumunuzu dikkate alarak kredi vermeyebilir.

Sigortasız Kredi Çekmek

Sigortalı bir çalışan olmadan kredi çekmek, günümüzde bankaların düzenlediği bazı kampanyalarla mümkün olabiliyor. Bunun için, bankaların zaman zaman düzenledikleri bu kampanyaları yakından takip etmeniz önemlidir, çünkü bu kampanyalı kredilerin haricinde sigortasız olarak bankalardan kredi çekmek daha önce değindiğimiz nedenlerden ötürü son derece zordur.

Sigortalı bir çalışan olmadan bankalardan kampanyalar haricinde kredi çekebilmenin bir diğer yöntemi ise, ipotekli kredi çekmek olacaktır. İpotekli kredi her ne kadar cazip bir seçenek olarak görünmese de, ihtiyaç anında geri ödeyebileceğiniz miktarda bir kredi çekmek avantajınıza olabilir.

Sigorta Olmadan Kredi Çekilir mi?
Sigorta Olmadan Kredi Çekilir mi?

Freelance çalışan ve kredi notu yüksek olan banka müşterileri de, aylık kazandıkları tutar banka tarafından göz önünde bulundurularak sigorta belgesiz kredi çekim işlemi yapabilirler.

İpotekli Kredi Çekimi

İpotekli kredi çekebilmeniz için üzerinize kayıtlı bir mülkünüzün olması gerekiyor. Taşınmaz bir mülke sahipseniz, bu mülkü ipotek ettirerek bankadan kredi çekme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer kredi notunuz bankaların size kredi vermesini engelleyecek şekilde düşük değilse, bu durumda ipotekli krediden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

İpotekli kredi çekmek istiyorsanız, çalışacağınız bankayı seçmeli ve geri ödemesini gerçekleştirebileceğiniz bir miktarda kredi çekmelisiniz. Unutmayın, kredinin geri ödemesini gerçekleştiremediğiniz zaman ipotekli kredi son derece riskli bir yatırım haline gelebiliyor.

İpoteksiz Kredi Çekimi

Adınıza kayıtlı bir taşınmaz mülke sahip değilseniz veya ipotekli kredi çekmenin fazla riskli olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda bankalardan kefil göstererek veya bankaların sigortası bulunmayan vatandaşlara özel düzenlediği kredi kampanyalarına katılarak kredi çekebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı kredilerinden de faydalanmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. İnternet bankacılığı kredilerinde bankalar daha az belge ve daha az teminat talep ettikleri için, şansınızı internet bankacılığı kredileri ile deneyebilirsiniz.

Hangi Bankalar Sigortanız Olmadan Kredi Veriyor?

Çalışmayan veya sigortasız çalışan bir vatandaşsanız, bu durumda bankalardan kredi çekebilmek için belirli yolları deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki, geçmişte çalıştığınız bir iş yerinin maaş anlaşması içerisinde olduğu bankadan kredi almayı deneyebilirsiniz. Bir diğer yol olarak, değindiğimiz üzere internet bankacılığı kredilerine başvurabilirsiniz. Son olarak da sigortalı olarak çalışan bir yakınınızdan size kredi çekiminde kefil olmasını talep edebilirsiniz.

Sigortasız bir vatandaş olarak ING Bank, Garanti Bankası, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Fibabank ve Akbank ile kredi çekebilirsiniz. Bu bankaların internet şubeciliğinden kredi başvurunuzu oluşturarak sigorta belgesi istenmeyen ihtiyaç kredilerini kullanabilirsiniz. Bu krediler 60 aya varan vadelerle 30.000 TL’lik limitlere kadar kredi çekmenize imkan tanıyor. Ayrıca internet şubelerinden yapılan başvuruların, belge talebi yapılmadan kısa zamanda onaylanması da söz konusu oluyor.

Sigorta Olmadan Başvurabileceğiniz Kredilerde İstenen Belgeler

Sigorta olmadan başvuracağınız krediler ihtiyaç kredileri kapsamında yer alacaktır. Konut kredisi çekme talebiniz, sigortanız bulunmadan ipotekli kredi çekmediğiniz taktirde reddedilebilir. Bu nedenle belirli limitlere sahip olan ihtiyaç kredileri arasından belirtilen bankaların internet şubesi kredilerini değerlendirebilirsiniz.

Eğer ipotekli veya kefilli kredi çekecekseniz, bu durumda kefile ait belgeler veya ipotek edeceğiniz taşınmaz mülkün belgelerini bankanıza iletebilirsiniz. İnternet şubeciliğinden çekeceğiniz kredilerde ise bankalar sizlerden kimlik bilgilerinize ilişkin belgeleri talep etmektedirler.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -