İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi almak bir finans kurumuna başvurmak ve devamında alınan onay ile süregelen bir süreçtir. Kredi almanın temelinde ise elinizde olmayan nakit paranın faiz karşılığı bankalardan talep edilmesidir. Belli bir ödeme süresi sonuna kadar uygulanacak olan faizin hesaplanması ve eşit taksitlere bölünmesi ile birlikte ödeme süreci de başlar. Kredi çekmeden önce bilmeniz gerekenler sıralamasında ilk olarak nasıl kredi alabileceğiniz gelir.

Çünkü bankalar her başvuruyu olumlu değerlendirmek ve kredi onayı vermek zorunda değildir. Kredinizin onay alması için bazı şartların yerine getirilmesi son derece önemlidir. Aynı şekilde kredi çekilirken faiz rakamları veya dosya masrafları gibi kavramları da bilmek gerekir.

Bunu da Okumalısın
Faturalı Hatta Kredi
“Max:12 AY VADE İLE Max:7.000 TL”

10.000 TL 60 Ay Vade için En Çok Tercih Edilen Bankalar

Banka Detay
AKBANK Kredi Detayı
DENİZBANK Kredi Detayı

Kredi Nasıl Onay veya Red Alır?

Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi başvurusunda bulunduğunuz finans kurumunun görmek istediği kriter temelde size verilmesi halinde krediyi ödeme gücünüzün olup olmadığıdır. Krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi anlamak için de gelir durumunuzun belgelenmesi istenir. Çalışan olup olmadığınız, varsa kira geliriniz veya farklı gelirlerinizin olup olmadığı konusunda resmi belgeler talep edilir. Bunlara ek olarak kredi notunuzun da yüksek olması kredi onayınız adına son derece önem taşır. Kredi notunuzu bilmeniz de önemlidir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi almak isteyen kişilerin bilmesi gereken kavramlardan bir tanesi de kredi notudur. Kredi notu bugüne kadar olan banka ve finansal ilişkilerinizden doğan ilişkilerin tamamına belirlenen nottur. Kredi notunuzun yüksek veya düşük olmasını belirleyen durumlar arasında ödenmemiş krediler veya kredi kartı borçları yer alır. Bunun gibi finansal değeri olan bir çok işlem sonucunda kredi notunuz belirlenir. Kredi notunuz size kredi verilmesi halinde ne kadar risk içeren bir durum olduğunu anlatır. Bunun için de düşük olması kredinizin onay almaması anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Faturaya Kredi

Kredi Faizi ve Masraflar

Kredi almak istediğinizde kredi faizi olarak size söylenen rakam aylık bazdaki rakamdır. Bunun için kaç yıl için çekmek istediğinize bağlı olarak rakam değişiklik gösterir. Bunun için hesaplama yapmanız önemlidir. Ayrıca bankalar kredilerin yanında birçok nedenle yan ödemeler alırlar. Bunlar sigortalar veya dosya masraflarıdır. Bu rakamlar ihtiyaç duyduğunuz rakamdan düşülür.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir