İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Notu Nedir? Kaç Olursa Konut Kredisi Alabilirsiniz?

Bankalardan kredi çekme konusunda merak edilen pek çok soru vardır. Bu sorular arasında kredi notuna ilişkin sorulara sıklıkla rastladığımız için, kredi notu nedir, kaç olursa konut kredisi alabilirsiniz? Sorusuna cevap arayacak ve kredi notuyla ilgili detayları inceleyeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Bankalarda veya diğer finans kurumlarında yaptığınız tüm işlemlerin ekonomik açıdan puanlanması, kredi notu adını almaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bankacılık işlemleri yapan tüm vatandaşlara özel olarak tutulan bu puanlama sistemi, bankalarla yapacağınız işlemlerde sık sık karşınıza çıkmaktadır. KKB bünyesinde bankacılık işlemleri gerçekleştiren her bireyin bir kredi notu bulunur ve bankalarla yaptığınız tüm işlemlerde, bankalar bu puanı KKB’den talep etmektedir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu, bankalar nezdinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kredi notu düşük olan bir müşterinin, ödemelerini düzenli yapmadığı ve bankacılık işlemlerinde tercih edilen bir müşteri profili çizmediği düşünülmektedir. Ayrıca kredi notu yüksek olan bir müşterinin ise finansal işlemlerinde örnek bir profil oluşturduğu ön görülmektedir. Çünkü kredi notu, bankalarla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerin bir puanlama sistemiyle dökümünü sağlar.

Kredi notunun önemli olmasının bir diğer nedeni, kredi puanınız riskli veya çok riskli grup olarak belirlenen puanlarda yer alıyorsa, bu durumda finansal işlemlerinizin kısıtlanması söz konusu olabilmektedir. Yani yapacağınız bankacılık işlemlerinin birçoğunda red cevabı alabilirsiniz.

kredi çekemeyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Kredi Notunuzu Nereden Öğrenebilirsiniz?

Kredi notu, bankacılık işlemlerine başvuruda bulunduğunuz zaman öğrenebileceğiniz bir puan sistemidir. Eğer bankacılık işlemlerinizden önce kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, Findex adlı kredi notu öğrenme sistemi sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

Kredi Notu Nedir
Kredi Notu Nedir

Kredi notu puanlama tablosunda 0-1900 aralığında bir puan sistemi takip edilmekte ve bu puan tablosu beş gruba ayrılmaktadır. En riskli grup 1-699 puana, orta riskli grup 700-1099 puana, az riskli grup 1100-1499 puana, iyi grubu 1500-1699 puana, çok iyi grubu ise 1700-1900 puana sahiptir. Kredi notunuzu Findex sistemine üye olarak öğrenebilir ve hangi kredi notu puan grubunda yer aldığınızı görebilirsiniz. Eğer 0 (sıfır) puana sahipseniz, bu durumda herhangi bir bankacılık işlemi yapmadığınız belirtilmektedir. Bu durumda bankalarla işlem yapma konusunda sıkıntı yaşamanız söz konusu olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi mi, Taksitli Avans mı Karlı?

Konut Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notunuzun Seviyesi Ne Olmalıdır?

Konut kredisi kullanma başvurusu yapmadan önce, ilk aşamada Findex üzerinden kredi notunuzun değerini öğrenmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü yapacağınız kredi başvurularına olumsuz yanıt almanız halinde, bu yanıttan kredi puanınız da etkilenebiliyor.

Konut kredisi başvurularında kredi notunuzun durumuna göre kredi çekebilme ihtimallerinizi değerlendirirsek;

 • Kredi puanı sıfır olan müşterilerin daha önce herhangi bir finansal işlem gerçekleştirmedikleri bilindiğinden, geliriniz göz önünde bulundurularak kredi kullanmanız sağlanacaktır.
 • Kredi notunuz en riskli gruptaysa, konut kredisi başvurularınız reddedilebilir.
 • Kredi notunuz orta riskli gruptaysa, kredi başvurunuz reddedilebilir. Ancak kefil, gelir durumu veya ipotek gösterirseniz bazı bankalar başvurunuzu kabul edebilirler.
 • Kredi notunuz az riskli gruptaysa, geliriniz göz önünde bulundurulurken kefil göstermeniz de talep edilebilir.
 • Kredi notunuz iyi grubundaysa, kefil veya ipoteksiz kredi kullanmanız sağlanabilir.
 • Kredi notunuz çok iyi grubundaysa, bu durumda kredi kullanma ihtimaliniz oldukça yüksektir ve bankanız herhangi bir ek talepte bulunmadan krediyi kullanmanızı sağlayacaktır.

Kredi notunuza göre konut kredisi kullanma başvurularında belirtilen taleplerle karşılaşmanız söz konusu olacağından, ilk aşamada kredi notunuzu öğrenirseniz alternatif başvuru yöntemlerini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Bankalar Konut Kredisi Çekerken Hangi Şartları İster?

Bankalar konut kredisi kullandırma aşamasında bazı şartları göz önünde bulundurmaktadırlar. Buna göre;

 • Kredi notunuzun değerlendirmesi,
 • Bankalara olan borçlarınız ve bu borçları ödeme istikrarınız,
 • Gelir durumunuz,
 • Çalışma durumunuz ve sigortalı bir çalışan olup olmadığınız,
 • Çalışmıyorsanız üzerinize kayıtlı bir mülk olup olmadığı gibi durumlar bankalar tarafından dikkate alınacaktır.

Bankaların bu şartlarına olumlu yanıt verebiliyorsanız, konut kredisi kullanma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Kredi Notunuz Yeterli Değilse Nasıl Konut Kredisi Çekersiniz?

Kredi notunuz konut kredisi çekmek için yeterli görülen standartlarda değilse, bu durumda konut kredisini sahip olduğunuz taşınmaz bir mülke ipotek işlemi uygulayabilir, aranan şartlara uygun bir kefil ile krediye başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılıklarında sunulan konut kredilerinin birçoğunda kredi notu göz önünde bulundurulmamaktadır. Kredi notunuzun değerlendirilmediği ibaresine yer veren bu tür kampanyalara başvuruda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Facebook Sayfamızı Buradan Ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.