İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır

Ülkemizde birçok özel banka ve kamu bankası bulunmaktadır. Kamu bankaları sadece devlete bağlı olarak çalışırken, özel bankalar özel kuruluşlara bağlı olarak çalışırlar. 1946 yılında kurulun ve hala faaliyetlerinde devam eden Garanti Bankası özel bankalar sınıfındadır. Kuruluş yeri Ankara’dır ancak merkezi İstanbul’da bulunur. Müşterilerine birçok konuda hizmet verir. Bu hizmetlerin başında krediler gelir. Hem bireysel hem de ticari krediler veren Garanti Bankası için son zamanlarda en çok merak edilen konu şudur: Garanti Bankası konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır?

Garanti Bankasının Verdiği Krediler

Garanti Bankası müşterilerine ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda birçok kredi imkanı sunar. Ancak en çok çekilen kredi türlerinin başında konut kredisi gelir. Yeni ev almak isteyen veya mevcutta evi olup yatırım yapmak isteyen kişiler Garanti Bankası’na gelerek konut kredisi başvurusunda bulunurlar.

Konut Kredisi Sadece Sıfır Evler İçin Mi Verilir

Konut kredisi çekmek için alınacak evin sıfır olma şartı yoktur. Hem sıfır evler için, hem de kullanılmış evler için konut kredisi çekmek mümkündür. Ancak evin değerine göre çekilecek kredinin miktarı değişir. Bankalar konut kredisi verirken satın alınacak evin ekspertiz değerini dikkate alırlar. Evin tamamı için konut kredisi çekmek mümkün değildir. Garanti Bankası’nda satın alınmak istenen evin ekspertiz değerinin %80’e kadar konut kredisi kullanılabilir. %100’ü için konut kredisi çekilemez. Bu da belirli miktarda peşinat anlamına gelir.

Garanti Bankası Konut Kredisi Vadesi

Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplaması
Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplaması

Garanti Bankası’ndan kullanılacak konut kredilerinin maksimum vadesi 240 aydır. Ancak bu her zaman avantajlı olmayabilir. Çünkü vade uzadıkça ödenmesi gereken toplam tutar artmaktadır. Bu nedenle 120 ay vadeyi aşmamak müşteri menfaatine olacaktır. Küçük ve orta boy işletmesi olan müşteriler için konut kredisinin en uzun vadesi 120 aydır. 240 ay vade sadece bireysel müşteriler için geçerlidir.

Garanti Bankası Konut Kredisine Nereden Başvuru Yapılır

İnternet bankacılığı son yıllarda oldukça hızlı gelişme gösteren dijital bankacılık kanallarından birisidir. Kullanımı oldukça kolaydır ve ek maliyet istemez. İnternet bankacılığı aracılığı ile işlemlerin kısa sürede tamamlanması mümkündür. Bu nedenle birçok banka müşterisi konut kredisi gibi işlemlerin başvurularını internet bankacılığı üzerinden yaparlar. Garanti Bankası’nın resmi internet sitesinde bulunan konut kredisi başvuru sekmesi kullanılarak konut kredisine başvuru yapmak mümkündür. Ayrıca Garanti Bankası’na ait 444 38 46 numaralı hat aranarak konut kredisine başvuru yapılabilir. Bunlar dışında birebir iletişim isteyen müşterilerin ise herhangi bir Garanti Bankası şubesine gitmesi gerekir. Şube içerisinde görev yapan ve uzmanlık alanı konut kredileri olan personeller bu kişilere yardımcı olurlar.

Garanti Bankası Konut Kredisinde Ne Teminat İster

Her banka vereceği krediye göre belirli teminat alır. Bunun nedeni; müşterinin geri ödeme gücünün ölçülmesidir. Garanti bankası müşterisine verdiği konut kredisi için alınacak konut üzerine birinci derece ipotek koyar. Bu ipoteğin tutarı ise bankanın riskini karşılayacak seviyede tutulur. Altı ve üstü için ipotek tesis etmez. Eğer alınan kredi geri ödenemez ise teminata alınan ipotek aracılığı ile banka menfaatine borç kapatılır. Yani eğer alınan konut kredisinin taksitleri ödenmezse banka koyduğu ipoteği kullanır. Sonuçta bankalar da ticari amaç için kurulmuş kuruluşlardır. Bu nedenle her iki tarafında zor durumda kalmaması adına alınacak kredilerin zamanında ödenmesi son derece önemlidir.

Garanti bankasından konut kredisi başvuru yapmak oldukça kolaylıdır. Sadece T.C kimlik numarası kullanılarak kredi başvurusu yapılabilir. Ancak kredi çekmek için tabi ki sadece T.C kimlik numarası yeterli değildir. Kredi başvuru yapıldıktan sonra banka müşteriyle iletişime geçer ve gelir belgesi, alınacak konutun tapu belgesi gibi belgeleri talep eder.

Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Garanti bankası 500.000 TL’ye kadar olan konut kredileri için %1,26 faiz oranı uygulamaktadır. 200.000 TL tutarlı konut kredisi kullanmak isteyen kişinin aylık ödeyeceği taksit tutarı 3.241,41 TL’dir. Vade 120 ay olarak alınmıştır. Bu durumda toplam geri ödeme 388.969,47 TL olacaktır. Bu tutarın içinde 1000 TL tahsis ücreti bulunmaktadır. Ayrıca 715 TL ekspertiz ücreti ve 225 TL taşınmaz rehin ücreti dahildir. Bu durumda yıllık maliyet oranı ise %17,0921 olur.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -