İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emekliler İçin Kredi Veren Bankalar

Çalışma süresini dolduran insanlar emekli olduklarında, emekli maaşlarını kendi belirledikleri bankalardan alabiliyorlar. Nakit paraya ihtiyaç duyan emekliler ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekmek isteyecektir. Emekliler için kredi veren bankalar öncelikle maaş hesaplarının bulunduğu bankalardır. Bununla birlikte çeşitli kampanyalar düzenleyen kamu ve özel bankalar farklı faiz oranlarında kredi imkanları sağlıyorlar. Ülkemizde kredi çekmek için katılım bankalarından faizsiz kredi çekebilirsiniz. Finans kuruluşlarından da düşük faizli kredi alma imkanınız bulunmaktadır.

Kredi Çekebilmek İçin Aranan Şartlar

Katılım bankaları ve diğer finans hizmeti veren bankalar, emeklilere kredi verebilmek için belirli şartlar belirlemişlerdir. Bu şartlar, çekilecek kredi için belirlenen aylık taksit ödemelerinin, emekli maaşının %70 oranından fazla olmaması, başka bankalarda devam eden kredi borcunun bulunmaması, maaş alan emeklinin 75 yaşından büyük olmaması şartları aranmaktadır. Bu şartları taşıyan bir emekli öncelikle maaş aldığı bankadan ya da diğer bankalardan emekli maaşına göre hesaplanacak oranda kredi alabilecektir.

Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde bankacılık hizmetleri, faizsiz işlem yapan katılım bankaları ve faizli işlem yapan bankalar olarak iki grupta değerlendirilebilmektedir. Faizsiz kredi veren katılım bankalarından emekliler için kredi verenler şunlardır. Ziraat katılım, vakıf katılım bankası, kuveyttürk katılım bankacılığı, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankasıdır. Diğer bankalar ise, İş bankası, Qnb Finansbank, TEB, Ingbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Denizbank, Akbank, Alternatifbank ve Fibabankadır. Bu bankalar emekliler için verdikleri kredi faiz oranlarını %1.29 ile %3.75 arasında değişen oranlarda vermektedir. Kredi çekmeden önce tüm bankaların faiz oranları karşılaştırılır ve ödeme kolaylığı en iyi olan seçilir.

Faizsiz Krediler

Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar olarak araştırma yaptığınızda, ülkemizdeki tüm katılım bankalarını bulabilirsiniz. Emeklilerin büyük bir bölümü emekli maaşlarını kamu bankalarından almaktadır. Kamu bankaları, emekliler için faizsiz kredi imkanı sunabilmek için yan kuruluşları olan katılım bankaları ile kredi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kredi almak isteyen bir emekli en rahat şekilde kredisini maaş hesabının bulunduğu bankadan alabilecektir. Banka her ay emekli maaşı hesabına yattığında alınan kredinin aylık taksitini otomatik tahsil edecek ve ödemelerde gecikme aksama gibi durumların önüne geçmiş olacaktır.

Emekli Maaşına Göre Kredi

Bankaların emekliler için yaptıkları kampanyalar, çeşitli basın ve yayın organlarında duyurulmaktadır. Emekliler için maaşlarının 10 katına kadar kredi verilebilmektedir. Aylık ödeme planları yapılarak sunulan bu imkanlar daha çok, ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları tarafından sunulmaktadır. İhtiyacı olan emekliler bu bankalardan en fazla emekli maaşlarının 10 katına kadar kredi alarak aylık taksit şeklinde ödemeye başlayabilirler. Kredi almak isteyenler, en fazla maaşın 10 katı kadar alabilecektir. Bu oran altında istedikleri miktarı kendileri belirleyebilmektedir. Her bankanın emekliler için farklı dönemlerde uyguladığı kredi kampanyaları bulunmakta ve bunu sürekli güncellemektedirler.

Albaraka Türk Kredileri

Albaraka Türk bankasının emekliler için verdiği kredinin özellikleri arasında şunlar bulunmaktadır. 20.000 TL’ye kadar faizsiz emekli kredisi veriyor. Emekliler için verilen kredilerde, kredi tahsis ücreti oranı kredinin %0.5 oranındadır. Emeklinin yaşı ve gelir durumuna göre ferdi kaza sigortası primi tahsil edilmektedir. Kredi başvurusu için emekliler, kimlik fotokopileri ve emekli maaş dökümleri ile birlikte Albaraka Türk şubelerine başvuruda bulunabiliyorlar. Başvuruyu yaptıktan sonra 24 içerisinde başvurularının kabul edilip edilmediğini hemen öğrenebiliyorlar. 20.000 TL kredi çeken ve çektiği krediyi 12 ay taksitli olarak ödeyen bir emekli için aylık ödeme miktarı 1.874 TL olarak belirleniyor. Toplam ödenen miktar 22.500 TL oluyor.

Emekli Kredileri Faiz Oranları

Bankalar, ülkedeki ekonomik ve siyasi gelişmelere göre verecekleri krediler için faiz oranlarını sürekli güncellemektedir. Kredi çekmek isteyen bir emekli en doğru faiz oranlarını bankalar ile görüşerek öğrenebilir. Emeklilere kredi alma imkanı sunan bankalardan bazılarının uyguladığı faiz oranları birbirinden farklıdır ve şu şekildedir. Qnb Finansbank %1.48 faiz oranı ile emeklilere kredi veriyor. Türkiye Ekonomi Bankası, %1.50, İş bankası %1.59, Garanti Bankası %1.87, ING Bank ise %1.59 gibi farklı faiz oranları ile emeklilere kredi veriyor. Kredi şartları ve faiz oranları sürekli değişebilmektedir. Bunun için en kolay kredi veren, kefil istemeyen ve faiz oranı en uygun olan banka seçilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -