İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankacılık sektörü gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir hizmet anlayışı ile müşterisini karşısına çıkan bankalardan mali destek sağlamak mümkündür. Özellikle yatırım yapmak ya da mevcut ihtiyacı karşılamak için bankalardan krediler çekilir. Çekilen bu kredilerin başında ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gelir. İhtiyaç kredisi; kısa vadede nakde sıkışmış kişilere verilen, geri ödemesi de yine kısa vadede yapılması gereken, tutarı çok yüksek olmayan kredi türüdür.

Taşıt kredisi; ikinci el veya sıfır fark etmeksizin, alınacak taşıtın durumuna göre miktarı belirlenen kredi türüdür. Konut kredisi ise; bazen ihtiyaç bazen yatırım için kullanılacak konutun satın alınabilmesi için bankalarda alınan kredidir. Birçok banka konut kredisi olanağı sunmaktadır. Bunların başında ise; ülkemizin önde gelen kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası gelir. Konut kredisi çekecek kişilerin aklında ise şu soru vardır; ziraat bankası konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Bankacılık sektörü ikiye ayrılır: Kamu bankaları ve özel bankalar. Bu ayrım kredi faiz oranlarını etkiler. Ziraat Bankası; kuruluşu Osmanlı Devleti’ne kadar dayanan ve günümüzde hala varlığını büyük bir başarı ile sürdüren kamu bankalarından biridir. Özellikle konut kredisi alanında müşterilerine değişik kampanya ve ödeme koşulları sunar.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası bünyesinde konut kredisi çekmek isteyen kişi birçok kanaldan bu krediyi çekebilir. Örneğin; istediği herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek başvuruda bulunabilir. Bankanın konut kredisi ile ilgilenen çalışanları müşteriye yardımcı olacaktır. Şubeye gitme imkânı bulunmayan kişiler ise bankanın resmi internet sitesine girerek; bireysel krediler altındaki sekmeden, konut kredisi ekranına yönelebilir ve T.C kimlik bilgisi, cep telefonu bilgisi, çekilmek istenen tutar, gelir bilgisi, alınacak konutun bedeli bilgileri doldurularak, başvurunun bankaya gönderilmesi sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi mi, Taksitli Avans mı Karlı?

Ziraat Bankası müşterisi olup mobil ve internet bankacılığı kullanan müşteriler, bu kanallar aracılığı ile başvuruda bulunabilir. Konut kredisi çekmek isteyen kişiler son olarak Ziraat Bankası’nın çağrı merkezini arayarak konut kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Ziraat Bankası Konut Kredisinin Özellikleri

Ziraat Bankası’ndan kullanılacak konut kredisinin bazı özellikleri vardır. Bunların başında vade gelir. Ziraat Bankası konut kredisinin maksimum vadesi 180 aydır. Ayrıca satın alınmak istenen evin ekspertiz incelemesi yapılır ve çıkan ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar konut kredisi verilir. Alınacak gayrimenkul teminat açısından banka ipoteğine alınır. Kredinin çekildiği vade dolana kadar yani borç tamamen ödenene kadar müşteri adına hayat sigortası yapılır. Bunun dışında konut kredisi ve zorunlu deprem sigortası yapılan diğer sigortalardır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler

Ziraat Bankası konut kredisi çekmek isteyen kişilerden bazı belgeler talep eder. Öncelikle konut kredisi çekilmek istendiğine dair banka formatına uygun başvuru forumunun doldurulması gerekir. Daha sonra resmi kimlik belgesi yerine geçebilecek belgelerin fotokopisi istenir. Eğer nüfus cüzdanı yanında değilse bunun yerine, sürücü belgesinin ya da pasaport belgesinin fotokopisi kullanılabilir.

Konut kredisi çekerken istenecek bir diğer belge ise çekilecek krediyi geri ödeme gücü olduğunu kanıtlayan gelir belgesidir. Serbest meslek olarak çalışan kişilerin üyesi oldukları meslek kuruluşundan üyelik belgesi alması ve bankaya teslim etmesi gerekir. Herhangi bir tüzel kişiliğe ortak olan kişilerde konut kredisi kullanabilir.

Bunun için ortağı olduğu şirketin sözleşmesinin yayımlandığı sicil gazetesinin fotokopisini getirmelidir. Hangi konut satın alınmak isteniyorsa o konutun tapu fotokopisi getirilir. Sayılan bu belgeler dışında banka insiyatifine bağlı olarak başka belgeler istenmesi mümkündür. Müşteri bankanın istediği belgeleri getirmek ile yükümlüdür. Konut kredisi başvurusu ancak bu belgelerin teslimi ile yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Bankasız Kredi Var mıdır?

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı güncel bilgilere göre %0,99 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı 500.000 TL’ye kadar olan konut kredisi başvuruları için geçerlidir. Vade 180 ay olarak alınmıştır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası’ndan 250.000 TL tutarında konut kredisi çekmek isteyen kişi; bu krediyi 180 ay içinde ödeyecekse yani vade 180 ay olacaksa uygulanacak faiz oranı 0,99’dur. Bu faiz oranı ile aylık ödeme tutarı ise 2.981.15 TL ve yıllık maliyet ise %12,7136 olacaktır.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir