İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Merak edildiği üzere arabanın tamamına kredi veren bankalar sayesinde aracın tamamı üzerinden kredi çekilebiliyor. Yüksek düzeydeki vergiler ve araç yüksek fiyat tarifeleri nedeniyle araç sahibi olunması oldukça güç duruma geldi. En düşük 50 ila 60 bin TL araba fiyat tarifesinin bulunduğu ülkemiz piyasasında tüketicilerin bankalarda kredi almadan araç satın alması neredeyse imkânsız hale geldi. Bankalardan kredi alımında ayrıca peşinatın olmaması sebebiyle de aracın tamamına kredi alınması söz konusu olabiliyor.

Aracın Tamamına Kredi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Bazı bankalar tarafından tüketicilerden peşinat miktarı talep edilmeden aracın tamamına kredi sunulabiliyor. Bu sayede bireyler dilediği modelden aracı kolayca satın alabiliyor. İlk olarak satın alınmak istenen araç sıfır veya ikinci el olabilir. Bankalar her iki durumda da tüketicilere uygun vade ve taksit olanaklarından krediler sunabiliyor. Fakat çoğu bankalar tarafından ikinci el araçlar için belirli yaş uygulaması bulunuyor. Buna göre belirlenen sınırlar 5 yıldır. Bu durumda tüketicilerin 5 yıl üzeri ikinci el araç satın alabilmek için kredi kullanması imkansızdır. Ayrıca yasal kapsamda da tüketicilerin 100 bin TL fiyat tarifeli bir aracı satın almasında fatura ücretinin %75 oranında kredi çekebiliyor. 100 bin TL üzerindeki kredi çekiminde ise bu oran %80 ve üzerinde olabiliyor.

Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Bu durumda kredi imkanı sunulan bankalar üzerinden aracın tamamında kredi kullanımı mümkün olmuyor. Aracın tamamına kredi imkanı sunan bankalar listesinde Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapıkredi Bankası, Halkbank, ING Bank, HSBC, Şeker Bank, QN Finans Bank, İş Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası bulunuyor.

Bankaların Dikkat Ettiği Diğer Durumlar

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar
Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Bankalar tüketicilere kredi olanağı sunumunda aynı zamanda satın alınmak istenen aracın kasko durumun da değerlendiriyor. 50 bin TL’lik bir araç için kasko bedeli düşük veya yüksek olabiliyor. Bu miktar genel olarak satın alınan miktardan biraz daha yüksek olabiliyor. Kasko değeri 60 bin TL olan bir araç için ilgili banka tarafından %75 oranında kredi sunabiliyor. İkinci el araç satın alınmak istenilmesi durumunda bankalar tarafından aracın ruhsat belgesi, sıfır araç satın alınması durumunda ise aracın fatura belgesi talep ediliyor. İkinci el aracın üzerinde herhangi bir vergi borcu ve ipotek durumu yer almaması gerekiyor.

Aracın Tamamına Nasıl Kredi Kullanılabilir?

Aracın tamamına kredi alımı mümkün değildir. Bu durum sadece bankalar tarafından sunulan taşıt kredilerinde geçerlidir. Yani taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanılarak aracın tamamına bu şekilde kredi alınabiliyor. Fakat taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi faiz oranları arasında değişkenlik durumu da bulunabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Üzerinden Aracın Tamamına Kredi

Bankalardan ihtiyaç kredisi üzerinden aracın tamamına kredi alınabilmesi için bazı kriterlerin taşınması gerekiyor. Müşterilerin banka notunun iyi düzeyde olması, sicilinin temiz olması gibi kriterler ihtiyaç kredisinin aracının tamamına kullanılması açısından önem arz ediyor. Bireylerin düzenli bir gelire sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda aynı işletmede en düşük 4 ay süreli olarak SGK’lı olarak çalışması gerekiyor. Düzenli bir gelire sahip olmayan tarım ve çiftçilik ile ilgilenen müşterilerin ise hayvanları, mal veya traktörü üzerinden ihtiyaç kredisi çekebiliyor. Gayrimenkul veya diğer alanlarda kira geliri bulunan bireyler ise kira kontratları üzerinden başvuru yapabiliyor. İhtiyaç kredilerinde belirlenen limitler üzerinden kredi alınabiliyor. Satın alınmak istenen aracın ikinci el araç olması ve aracın üzerine rehin konulmaması durumunda ihtiyaç kredisi kolayca kullanılabiliyor.

Arabanın Tamamına Kredi Alımı İçin Başvuru Nereden Yapılabilir?

Arabanın tamamına ihtiyaç kredisi başvurusu için ilgili bankalardan müşteri olunmasında fayda bulunuyor. Bu bağlamda en yakın banka şubesinden hesap açılmalıdır. Bu işlemden sonrasında gerekli şartlar yerine getirilerek banka şubesinden aracın tamamına ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabiliyor. Ayrıca bankaların kurumsal sitesi üzerinden de online olarak başvuru yapılabiliyor.

Sunulan kredi olanakları ve kampanyalar hakkında bilgi alınması açısından bankaların sitesinden de giriş yapılabilir. Başvuru yapılmadan önce bankaların dosya masrafları, faiz ve vade oranları, aylık taksit miktarları araştırılarak en uygun bankadan kredi başvurusu yapılabilir. Bazı bankaların düşük faiz oranları sunması müşteriler açısından uygun bulunabilir.

Fakat dosya masrafları sebebiyle faiz oranları yüksek olan bankalar daha uygun gelebilir. Bu sebeple kredi koşullarının banka şubesinden veya internet bankacılığı üzerinden öğrenilmesi daha uygundur. Koşulların sağlanması durumunda bankalardan ihtiyaç kredisi ile aracın tamamına kredi hızlı bir şekilde çekilebiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -