İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Şartlar

Ev almak ve kira sorunundan kurtulmak için yapılması gereken en temel durumlardan bir tanesi konut kredisi almak olarak değerlendirilir. Konut kredisi almak için ise bir takım şartları yerine getirmek gerekir. Konut kredisi kullanabilmek için şartlar talep edilmesinin nedeni ise temelde bankanın büyük rakamlardan meydana gelen kredi için gereken onayın alınmasıdır. Kredinizin onaylanması ve konutunuzun buna uygun şekilde olması halinde kredi almak için süreç son derece kısa olacaktır. Bunun için bankanın sizden istediği şartları bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir. Aksi durumda süreç daha da uzayacaktır.

Konut Kredisi Nedir?

Ev almak isteyen kişilerin krediye konu olan ev için bankadan para talep etmeleri sonucunda ev kredisi denen durum ortaya çıkar. Ev kredisi almak için yapılması gereken ise bankaya başvuru yapmaktır. Banka sahip olmanız gereken şartlar açısından sizi değerlendirdikten sonra ne oranda kredi almanız gerektiğine karar vermek adına evin de taşıması gereken şartlara sahip olup olmadığına bakmak ister. Bankanın verdiği paranın belli bir vade sonunda ve faiz karşılığında ödenecek olması bankanın bir takım şartlara daha çok dikkat etmesine neden olur. Bunları bilen tüketici hazırlıklı olacağından dolayı kredi alma aşamasında daha az zorlanacaktır. Belgeleri ile birlikte hemen bankaya başvuru yapacak ve şartları taşıdığını gösterecektir.

Gelir ve Düzenli Maaş

İlk olarak taşımanız gereken özellik bir maaşınızın olmasıdır. Bir kurumda yasal olarak çalıştığınıza ve buna bağlı olarak sahip olmanız gereken belgelere bakılır. Bunun nedeni verilecek olan kredini geri ödenme durumunun garanti altına alınmasıdır. Riskin yüksek olduğu kişilere kredi vermek istemeyen bankalar uzun süreli kredilerde riskten doğan sorumlulukları üstlenmek istemezler. Maaşınızın olması hem daha düzenli bir şekilde ödemelerin yapılmasına hem de daha az riski olan bir müşteriye işaret edeceğinden dolayı önemlidir.

Kredi Notunuz

Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Şartlar
Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Şartlar

Kredi notu bankaların en çok dikkat ettikleri bileşenlerden bir tanesidir. Kredi notu bankalar ile bu zamana kadar olan ilişkilerinizin ne oranda başarılı bir şekilde yönetildiğine bakılması olarak da tanımlanabilir. Sizin kredi kartı borcunuzu ödeme düzeniniz kadar kredi aldığınızda zamanında kapatmanız da olumlu bir not oluşmasına neden olur. Ek olarak bankalardan aldığınız herhangi bir kredinin sorunlu olması veya ödenmemesi halinde bankalar sizin puanınızı düşürür. Kredi notunuzu etkileyen birbirinden farklı durumlar vardır. Hesabınızda otomatik ödeme talimatı olması, hesabınıza para giriş ve çıkışı olması, kredilerinizin ödenmesi, kefil olup olmamanız veya diğer tüm detaylar bankanın gözünde belli oranlarda bir kredi notu bileşenidir. Bunun için kredi notunuzun yüksek olması kredi almanız için son derece önemli bir durumdur.

Evin Taşıması Gereken Özellikler

Ön onay için gereken şartları taşıdığınıza karar veren banka evinizin de taşıması gereken bir takım şartlar olduğunu bildiğinden bu aşamaya geçer. Kredi almak için konu olacak olan evin taşıması gereken adımların başında evin imar ve iskan kurallarına uygun şekilde yapılmış olması gelir. Belediyeden gereken izinlerin de alınması gerekir. Bunlar yasal anlamda uygunluk anlamına gelir. Ek olarak evin değeri de belirlenir. Sizin talep ettiğiniz kredi miktarı ile evin değeri arasında uyum olması gerekir. Çünkü peşinat düşüldükten sonraki rakam kredi olarak verilebilir. Evin değerini ortaya çıkarın durumlar ise yakınında bulunan yapılar, evin değerlenmesine neden olacak olan etmenler olarak düşünülebilir.

Kredi Masrafları

Kredi çekerken unutulan durumlardan bir tanesi de ev kredisi için gereken kredi masraflarıdır. İlk olarak bankanın ekspertiz raporu istemesi ile başlar. Bunun için bedel ödemeniz gerekir. Ardından da dosya masrafınız alınır. Dosya masrafı alınması için yasal bir düzlem olmamasına karşılık yine de yapılır. Ayrıca sizin ve evin söz konusu olduğu tüm durumlar için bir takım sigortalar yapılması da gerekir. Bunların tamamı da masraf kalemleri içinde yer alır. Rakamı belirlerken buna da dikkat etmek gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev kredisi çekerken en başından taşımanız gereken şartları ve gelir durumunu çözmeniz istenir. Ayrıca peşinat ödenmesinin zorunlu olduğu da unutulmamalıdır. Peşinat her zaman ev kredisi çekenlerin atladığı bir durumdur. Dikkatli olduktan sonra kolaylıkla krediniz banka tarafından onaylanır.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir