İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mıdır?

İşsizlik maaşı, sigortalı işsizlere, İşkur tarafından 4447 sayılı işsizlik kanununda gösterilen koşulları taşıyanlara, işsiz kaldıklarında, kanunda belirtilen süre ve tutara göre yapılan ödemedir. İşsizlik maaşından yararlanmak için, bireyin kendi isteği dışında işsiz kalması gerekir. Ayrıca, hizmet sözleşmesinden önceki son 120 gün içinde hizmet kontratına uymalıdır. Hizmet sözleşmesinin fesh edilmesinden son 3 yıl içinde 600 günlük bir işsizlik sigortası primi ödemiş olması şart koşulur. Hizmet kontratının feshinden 30 gün sonra ise İşkur birimine şahsen ya da elektronik yol ile başvurulması gerekmektedir. Bu şartlara uyan işsiz bireyler, bu maaştan ancak yararlanabilmektedir. İşsizlik ödeneği alan bireyler ise işsizlik maaşına kredi veren bankalar var mıdır? Diye düşünmektedir. Her ne kadar işsizlik maaşı alsa da krediye ihtiyaç duyan bireyler olabiliyor. Bu sebepten dolayı işsizlere bu imkanı sağlayan bazı bankaları bilmek, işsizlerin yararına olacaktır.

İşsizlik Ödeneği Alan Bir Birey, Bankalardan Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar, normalde bireylere, ev kredisi, araç kredisi, kobi kredisi, evlilik kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi pek çok kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredileri alabilmek için bir iş, gelir belgesi, maaş bordrosu, teminat ve kefil gerekmektedir. Bankaların genel koşulları böyledir. Böyle bir durumda bankanın şartlarını yerine getiren, krediye ihtiyaç duyan vatandaşlar krediye başvurabiliyordu. Fakat, eğer söz konusu işsizlik maaşı alanlar ve krediye ihtiyaç duyanlar ise durumlar biraz değişmektedir. İşsizlik maaşı alıyor olmak, kredi başvurusunda bulunmaya engel değildir. Bankanız sadece son 6 ay içerisinde hesabınıza yapılmış olan ödemelere bakmaktadır. Bunun haricinde, kredi başvurunuzu yaptığınızda işten çıktıysanız ve işsizlik maaşından faydalanmaya hak elde ettiyseniz, maaşınızın yatmış olduğu bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka uzun vadeli bir kredi imkanı sunmayabilir ama düzenli şekilde ödemelerinizi yaparsanız, bu durumu banka müdürüyle görüşebilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Bulunanlardan İstenilen Koşullar Nelerdir?

Her kredide olduğu gibi, işsizlik maaşı alan vatandaşların da kredi alması için belli başlı şartlar belirtilmektedir. Bunlara uyulmalıdır, aksi takdirde kredi alınamaz. Bu koşullar ise;

 • Kefil
 • Teminat
 • Maaş bordrosu
 • Son 6 ayda maaşınızın düzenli ödenmiş olması
 • İpotek
 • Sigortanızın olması
 • İşsizlik maaşından yararlanıyor olduğunuzu gösteren bir belge gerekmektedir. Bu maddelerin içerisinden, hepsini tamamladığınızda kredi çekme hakkınız olacaktır. Fakat, hiçbir banka kefil, teminat ve ipoteği bir arada isteyemez. Bu üç şarttan birini yerine getirmeniz kredi almak için yeterlidir.

Kredi Miktarları Nasıldır?

İşsizlik maaşları bilindiği üzere PTT’den tahsil edilmektedir. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalara kredi başvurusu için gidebilirsiniz. Bu bankalar, Aktif Bank, Vakıf Bank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, İNG Bank, Şekerbank ve Fibabanka’dır. İşsizlik maaşı alanlara, bankalar kendilerini güvence altına almak adına, daha az miktarlarda kredi verirler. Çünkü gelir belgesi olarak sadece işsizlik maaşını sunabileceksiniz. İşsizlik maaşı 710 TL’dir. Bu rakam için de düşük kredi olması normal bir durumdur. En fazla 20.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Daha fazla çekmek isterseniz, banka sizden kefil ya da teminat isteyecektir.

İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi alabilmek için öncelikle kredi notunuzu analiz etmeniz gerekiyor. Kredi notunuzun yüksek olması, kredi başvurunuzun onaylanması işlemini hızlandırır.

Enpara.com İşsizlik Maaşı İle Kredi

İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar
İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar

Enpara.com İnternet üzerinden hizmet veren gerçekten güvenilir bir dijital bankacılık ürünüdür. Tamamen QNB Finansbank adı altında hizmet vermektedir. Resmi İnternet sitesini ziyaret ederek hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

TEB Bankası

Yine dijital hizmet veren bir bankadır. Güvenilirlik konusunda herhangi bir problem yaratmamaktadır. Cepteteb uygulaması ile İnternet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Odeabank Nakit Hazır Kredisi

İşsizlik maaşı alan bireylerin, kredi alabileceği bir diğer banka ise Odeabank’tır. Bu kredide gelir belgesi istenmemektedir ve en fazla 10.000 TL kredi çekilebilmektedir. Bunun yanı sıra en fazla 60 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır.

Vakıf Bank İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi

Vakıf Bankın kredisinden, yalnızca mobil bankacılık müşterileri faydalanabilir. Vakıf Bank bu kredisinde en fazla 30.000 TL miktar verebilir. Faiz oranı %1,79’dur. En az vade oranı 3 ay iken, en fazla vade oranı 60 aydır.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -