İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranlarında yapılan düzenlemelerin ardından birçok vatandaş konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları hakkında araştırma yapmaya başlamıştır. Konut piyasasında başlayan hareketliliğin diğer piyasalarda da görüleceğini ön gören pek çok piyasa uzmanı, bankaların yeni faiz oranlarını yorumluyorlar. Bankalardaki kredilerden ihtiyaç kredisini analiz ederek, uygun kredi seçeneklerine ilişkin son durumu paylaşacağız.

İhtiyaç Kredisinde Güncel Piyasa Durumu Nedir?

Bankaların kredi faiz oranlarının düşürülmesinin ardından, özellikle konut kredisi olmak üzere faiz oranları %1.00 gibi oranlara gerilemiştir. İhtiyaç kredilerine de belli bir miktarda yansıyan bu düzenleme, %2.00 oranlarında seyreden ihtiyaç kredisi faiz oranlarını %1.50 oranlarına kadar düşmesini sağlamıştır. Konut kredisinde büyük bir faiz oranı düşüşünün ardından konutlarda alış ve satış piyasası hızlanırken, piyasa uzmanları diğer sektörlere ilişkin sunulan kredilerin de yakın zamanda daha çok talep göreceğini ön görüyorlar.

İhtiyaç kredilerinde 10.000 TL veya üzeri çekimler yapabileceğiniz birçok kredide faiz oranları, güncel piyasa durumunda büyük oranda düşürülmüştür. Şimdilik güncel seviyede kalması beklenen ihtiyaç kredisi faiz oranlarının, ilerleyen zamanlarda tekrar değişikliğe uğrayıp uğramayacağı ise merak konusu.

İhtiyaç Kredisi Kullanmadan Önce

Bir ihtiyaç kredisi ürününe başvururken, müşteriler tarafından dikkate alınması gereken en önemli noktanın toplamdaki geri ödeme tutarı olduğu görülüyor. Bu tutarın düşük olması, kullanacağınız kredinin de karlı olacağını göstermektedir. Yüksek bir geri ödeme tutarı karşınıza çıkıyorsa, bu durumda krediyi kullanma konusunda tekrar düşünmeniz ve diğer bankaların alternatif kredi ürünlerini de incelemeniz tavsiye ediliyor.

Bir kredi ürününde yalnızca faiz oranının baz alınmadığının altını çizmeliyiz. Bankalar tarafından verilen faiz oranlarının yanı sıra, geri ödeme rakamlarını da göz önünde bulundurmanız yerinde olacaktır. Ayrıca kredi kullandırma ücreti olarak bankalar tarafından uygulanan kredi tahsis ücretlerine de dikkat etmekte yarar vardır. 50 TL üzerindeki tutarlar, geri ödemesini yapacağınız rakamın yükselmesine neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  KKB 0 Hic Banka İle Çalışması Olmayanlar Kredi Kullanabilir Mi

kredi çekemeyenlerin dikkat etmesi gerekenler

İhtiyaç Kredisi Türleri

İhtiyaç kredilerini bankalar pek çok farklı isimle müşterilere sunabiliyorlar. Bayram kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi, eşya kredisi veya tatil kredisi gibi isimler alan kredi ürünlerinin tamamı ihtiyaç kredilerinin kapsamındadır.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç anında bankaların gerçekleştirdikleri ihtiyaç kredisi kampanyalarından yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak kredilere başvurmadan önce ödeme gücünüzü, kredi notunuzu ve başvuracağınız kredi ürününü iyi belirlemeniz gerekiyor. Kredi notunuz düşükse, ödeme gücünüzü aşan bir kredi ürününe başvuruyorsanız veya kredi ürünü karlı bir geri ödeme sağlamıyorsa bu durumda başvurunuzdan zararlı çıkabilirsiniz.

Faiz Oranları Daha da Düşecek mi?

Geçtiğimiz aylarda konut kredilerine yapılan ve ihtiyaç kredisi ile taşıt kredilerine de yansıyan kredi faiz oranlarındaki düşüşlere ilişkin pek çok konu merak ediliyor. Özellikle vatandaşlar kredi faiz oranlarında yeni bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı konusunu araştırıyorlar.

2019 yılında yapılan son düzenlemelerin ardından kredi faiz oranları düşürülmüştür, ancak bu düzenlemenin ardından yeni bir düşüş veya artış geleceğine ilişkin bir açıklama yapılmamıştır. Bu yüzden şimdilik kredi faiz oranlarının düzenlenen son haliyle piyasalarda işlem göreceğini söyleyebiliriz.

Bankaların İhtiyaç Kredilerine Nasıl Başvurursunuz?

Bankaların ihtiyaç kredilerine başvurabilmeniz için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Eğer internet bankacılıklarında yer alan ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuruyorsanız, bankanıza listeleyeceğimiz belgeleri ulaştırmanıza gerek olmayacaktır. Bu belgeler arasında;

  • Sigortalı bir çalışan olduğunuza ilişkin maaş bordrosu,
  • Özel sektörde çalışanlar için SGK dökümü,
  • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi fotokopisi,
  • Çalışan değilseniz, gelirinizi belgeleyen bir belge,
  • Tüzel kişilik olarak başvuruda bulunanlar için imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi, bilanço ve gelir ibrazı gibi belgeler talep edilebiliyor.

Bu belgeleri düzenledikten sonra kredi ürününe başvurmak istediğiniz bankanın kredi başvuru yöntemlerini kullanarak kredi ürünü talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Emekliler İçin Kredi Veren Bankalar

En Düşük İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Hangi Bankada?

İhtiyaç kredisi faiz oranları şu anda stabil seyretse de, bankaların hemen hemen her gün farklı ihtiyaç kampanyası yaptıkları da bir gerçektir. Bu nedenle en sağlıklı yol, ihtiyaç kredisi kampanyalarını takip etmeniz olacaktır.

ING Bank’tan sunulan ve %1.29 faiz oranına sahip olan 15.000 TL tutarlı ve 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi en uygun kredi olarak ilk sıradadır.

CepteTEB internet bankacılığının müşterileri %1.25 faiz oranıyla 30.000 TL tutara kadar krediyi 24 ay vadeyle kullanabiliyorlar.

Facebook Sayfamızı Buradan Ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir