İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tüketicilerin finansman anlamında ellerinde olmayan para için kredi çekmesi sıklıkla denk gelinen çözümlerden bir tanesi olarak kabul edilir. Elinizde var olan paranın belli bir vade sonuna kadar borç alınması ve bunun karşılığında faiz ödenmesi sistemini kredi almak olarak tanımlamak son derece kısa olacaktır. Ev almak için kredi çekmek ise en sık rastlanan kredi nedenleri arasında yer alır. Bu nedenden dolayı ev kredisi çekerken nelere dikkat etmelisiniz? Sorusunun cevabı daha çok merak edilir bir hal almıştır. Genelde kredi için finans anlamında aracı kurum olarak bankalar düşünülür. Bankaların ev almak için gereken rakamı size vermesi için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bunu yaparken de bir takım detaylara ve masraflara dikkat etmeniz gerekebilir.

Ev Kredisi Nedir?

Bankalardan ev almak için kredi talep ettiğinize krediye konu olan bir evin olması gerekir. Ev olmaması durumunda yapabileceğiniz ve faiz oranı olarak kabul edilecek olan rakam genelde ihtiyaç kredisi rakamları olacaktır. İhtiyaç kredisi almamak için ise daha uygun olan ve uzun ödeme vadeleri sayesinde yükü azalan ev kredisi çekmeniz daha ekonomik olur. Ev almak için belli bir rakama ihtiyacınız olması halinde ev kredisi çekmek için bankanıza başvuru yapmanız gerekir. Bankanız kredi için gereken ön şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ettikten hemen sonra evin de aynı şartları sağladığından emin olmak için bir uzman görüşüne ihtiyaç duyacaktır. Bu noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Ev Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Ev kredisi almak için bankaya başvuru yaptığınızda banka bir takım şartları yerine getirmenizi ister. Bu şartlar gelirinizin ve ödeme gücünüzün olması ile doğrudan ilişkilidir. Banka size vereceği yüksek rakamdaki kredi için risk alacağı için bu riskin oldukça az olmasını ister. İlk olarak düzenli maaş müşterisi olup olmadığınıza bakılır. Ardından da kredi notunuz sorgulanır. Kredi notunuzun anlamı daha önceki bankacılık işlemleriniz nedeniyle olumsuz bir durumla karşı karşıya kalıp kalmadığınızı anlamak olacaktır. Bundan dolayı ev kredisi almak için gelir ve kredi notunuzun önemli olduğunu bilmelisiniz. Kredi notunuzun düşük olması halinde yükseltmelisiniz.Ev Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Evin Taşıması Gereken Özellikler Nedir?

Kredi için gereken ön şartları yerine getirdiğinizden emin olan banka artık evin de gereken özellikleri taşıdığından emin olmak için harekete geçer. Evin değerinin belirlenmesi için bir uzman görüşüne ihtiyaç duyulur. Ekspertiz tarafından evin belediye sınırları içinde olup olmadığı, imar durumu, değerini oluşturan durumlar, yasal şartlara uygun olarak yapılıp yapılmadığı gibi birçok açıdan değerlendirme kriterine göre belirlenen bir rakam ortaya çıkar. En son olarak da evin krediye uygun olup olmadığına karar verilir. Ev seçiminde bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Ev Kredisi İçin Kesilen Masraflar Nelerdir?

Kredi almak için belirlenen rakam peşinat düşüldükten sonra ortaya çıkar. Ev almak için yapılan işlemler sırasında bazı masrafların ödenmesi istenir. Bunların başında ekspertiz gelir. Ev için rapor hazırlayacağından dolayı bedeli eklenir. Ayrıca bankanın dosya masrafı da vardır. Tapu sahibinin ve evin her türlü duruma karşı da sigortalanmasına dayanan bir takım sigortalar da yaptırılır. Bu durumların tamamı masraf olarak ortaya koyulur. Masraflardan dolayı ev kredisi almadan önce belirlediğiniz rakamın üzerine bir miktar daha rakam eklemek önerilir.Kredinin Ödeme Planı Neden Önemlidir?

Kredinin Ödeme Planı Neden Önemlidir?

Onay aşamasından sonra kredinizin ödenmesi için gereken adımların atılması başlanır. Bunun için kredinizin ödeme planı yapılır. Kredi ödemeleri aldığınız süre boyunca eşit taksitler şeklinde olabileceği gibi artan şekilde de olabilir. Bunu kendi ödeme durumunuza göre belirleme şansınız vardır. Artan olması halinde ileride daha çok rakam ödemeniz gerekirken sabit olması durumunda bu sorun olmaz. Faiz durumunu da değerlendirmeniz önerilir.

Ev Kredisi Peşinatı

Ev almak için kredi çekmeye karar verdiğinizde unutmamanız gereken bir başka detay ise kredinin peşinatıdır. Kredi peşinatı olmadan bu krediyi alma şansınız yoktur. Ortalama %10-30 arasında değişen rakamlarda peşinat ödemeniz zorunludur. Bu rakamın nedeni yasalara dayanır. Bunun için kredi başvurusunda bulunurken elinizde gereken peşinatın olup olmadığından emin olmanız gerekir. Bu detaylara hakim olduğunuzda daha bilinçli ve kolay şekilde kredi alabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -