İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşlar Konut Kredisi Kullanabilir mi?

Dünyada, Türk vatandaşları sadece Türkiye’de yaşamamaktadır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da o ülkenin vatandaşlığını ve oturma iznini almaktadır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar konut kredisi Kullanabilir mi? Sorusu herkes tarafından merak edilmektedir ve hala araştırılmaktadır. Dünyada, herhangi bir yerde yaşayan Türk vatandaşlar, yabancı bir ülkede bankaya başvuru yaparak konut kredisinden faydalanarak ev satın alabilir. Başvurunuzun kabul edilip edilmemesi bulunduğunuz ülkeye ve bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Türk Vatandaşları Konut Kredisini Nasıl Alır?

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan özel bankaların bağlı oldukları ortakları mevcuttur. Ayrıca, kendilerine ait banka şubeleri vardır. Ülkemizdeki özel bankalar yerli veya yabancı herkese hizmet vermektedir. Öncelikle almak istediğiniz taşınmaz kredi için başvuru yapmalısınız. Ancak, başvurunuzu yapmadan önce, bankanın sizden istediği belgeleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda, bankanın koyduğu şartları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kredi İçin Başka Ülkelerde Hangi Belgeler İstenir?

Bazı bankalar sadece kendi ülkenizde onaylattığınız evrakları yeterli bulmaktadır. Fakat bazıları kefil veya yerleşik adresinizin şartları gibi evraklar olabilir. Bu belgeler şöyle olmaktadır;

 • Kredi için gayrimenkule ait ekspertiz raporu (banka tarafından yapılmaktadır.)
 • T.C nüfus cüzdanı ya da T.C pasaportu,
 • Yaşanılan ülkedeki, konsolosluk onaylı gelir belgesi,
 • Yaşanılan ülkedeki, kredi kayıt bürosunun kaydı,
 • 3 aylık banka hesap özeti,
 • Yurt dışındaki ikamete ait olan elektrik, İnternet, telefon gibi faturaların fotokopisi,
 • Vatandaş evli ise, eş muvaffakkatnamesi,
 • Satın alınacak olan eve ait tapunun bir fotokopisi,
 • Eğer mevcutsa, üzerüne kayıtlı ev, araba gibi ek teminat belgeleri,
 • Maaş bordrosu

gibi resmi evraklar istenmektedir. Bazı bankalar bu kadar fazla evrak istemez, fakat bu talepler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Yurtdışında Tapu Masrafları Tutarı Ne Kadar Olur?

Tapu masrafı, ev değerinin toplamda %4’ü kadar alınmaktadır. Örneğin, bir ev 300 bin TL değerinde ise, alınan tapu masrafı 12 bin TL miktarında olmaktadır. Aynı zamanda, bu tapu masrafı, alıcı ve satıcı arasında herhangi bir problem yaşanmadığı takdirde, yarı yarıya ödenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Şartlar

Yurtdışında Yaşayanlardan Kefil Talep Edilir Mi?

Yurtdışı bankalarında sorun olan en önemli şey kredinin ödenmemesi olmaktadır. Bu durumda, kişinin ülkede belirli herhangi bir ikamet adresi bulunmadığı için, banka genel haciz işlemlerini uygulamakta sorun yaşar. Kefil zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte, bazı bankalar genellikle, kredi notu yüksek, gelir durumu iyi ve Türkiye’de ikamet etmekte olan bir kefil gösterilmesini talep edebilir.

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlara Konut Kredisi Sağlayan Bankalar

Yurtdışında yaşayıp, aynı zamanda Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut kredisi için yardım eden bazı bankalar mevcuttur. Bunlar;

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Finans Bankası
 • ING Bankası

gibi bankalar olmaktadır. Garanti Bankası vade oranı 240 ay olarak belirlenmiştir. TL kredi ve döviz seçeneği vardır. Akbank’ın vade oranı 120 ay olmaktadır. TL kredi ve döviz seçeneği mevcuttur. Ziraat Bankası vade oranı 120 ay olmaktadır. Aynı zamanda, TL kredi seçeneği vardır, fakat döviz seçeneği yoktur. Türkiye Finans Bankası’nın da vade oranı 120 ay olmaktadır. Kredi TL seçeneği mevcuttur. Ancak, döviz seçeneği yoktur. ING Bankası’nın vade oranı 120 ay olarak belirlenmiştir. TL kredi seçeneği olup, döviz seçeneği yoktur.

Kredi Ve Tapu İşlemleri İçin Türkiye’ye Gelmek Gerekli midir?

Kredi ve tapu işlemlerinizi, noter aracılığıyla vekâlet vermiş olduğunuz vekil ile birlikte tamamlayabilirsiniz. Kredi ve tapu işlemlerinde, bankalar genellikle başvuruda bulunan vatandaşlara ülkeye gelme zorunluluğu koymaz. Bu konuda, tercih etmiş olduğunuz bankanın, kredi işlemlerinizi gerçekleştirme süreci önem taşımaktadır.

Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına aynı haklar tanınmaktadır. Yasalar gereği, alınacak veya alınmış olan gayrimenkulün %80’i kadar kredi çekilebilmektedir. Fakat bu krediyi çekebilmek için, vatandaşın gelir düzeyinin bu krediyi karşılayabiliyor olması gerekmektedir. Avrupa’da yaşayan bir vatandaş, Türkiye’de konut kredisi için, almış olduğu maaşın en çok yarısını ödemek durumundadır. Böylelikle, kredi alabilmektedir. Yani, Avrupa’da yaşayan bir vatandaş 4000 Euro maaş alıyorsa, 2000 Euro taksit ödeyebilme durumundadır. Euro’nun TL karşısındaki değeri dolayısıyla, alacak olduğunuz miktar daha yüksek olabilir.

İlginizi Çekebilir:  PTT Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir