İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüketici Kredilerinde Vade 60 Aya Çıkarıldı

Tüketici Kredileri için yeni bir açıklama geldi. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı borçlarını ödeyemeyen tüketiciler için sunulan ihtiyaç kredilerinde vade sayısını 48 aydan 60 aya kadar çıkardığını açıklamıştı. BDDK’nın hazırlamış olduğu yeni taslakta ise “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Taslağı” ve “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı” görüşe açıldı.

Tüketici Kredileri için Geçici Bir Madde Eklemesi Yapıldı

Açıklanmış olan bu geçici madde BDDK’nın internet sitesinde duyuruda “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.” şeklindeki geçici madde eklendi.

Bilindiği üzere tüketicilerin banka kredileri konusunda en çok şikayet ettikleri konuların başında vade süreleri geliyor. Eskiden tüketici 60 aya kadar kredi kullanabilirken bu süre ilk önceleri çok daha alt seviyeye çekilmiş sonrasında yeniden düzenlenerek 40 aya kadar çıkarılmıştı. Tüketiciden gelen bu isteklerden kaynaklı olarak  ekonominin daha da canlandırılmak istenmesi aynı zamanda vade sürelerinin de 60 aya kadar çıkarılmasını adeta bir zorunluluk haline dönüştürdü.

Tüketici Kredilerinde Vade 60

Faturaya Kredide 12 Aya Kadar Çözüm

Cep telefonuna kredi almak isteyen vatandaşlar ise son dönemlerde yeni çıkarılmış olan 6 aylık vadeden şikayetçi. Tüketici yeni bir cep telefonu almak istediklerinde kendilerine operatörlerin tüketici kredileri gibi en fazla 6 aylık vade süresini yetersiz buluyor. Çünkü vade ne kadar kısa tutulursa ödenecek paranın miktarı da aynı ölçüde yükseliyor. Üstelik vade düşerken aynı zamanda ödenecek olan miktarda da herhangi bir düşüş olmuyor. Sonuçta tüketici ise nasıl olsa taksit sayısı ciddi rakamları buluyor gerekçesiyle bu şekilde alım tercih etmiyorlar. Şimdi ise gözler eskiden olduğu gibi bu sürenin daha fazla uzatılmasından yana oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Piyasaların Merkez Bankası Başkanı Açıklamasını Bekleyişi

Bu iş bankalardan kredi almayarak operatörlerin sağlamış olduğu kredi imkanından çok daha iyi. Çünkü tüketici banka kredisi çekip daha fazla ödemek yerine faturaya kredi sayesinde kendilerini daha güvende hissediyorlar.

Faturaya cep telefon kredisi ihtiyacınız olması halinde sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. firma müşteri hizmetlerimiz size gerekli desteği sağlayacaklardır.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir