İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teknoloji nin Sadece Telefonlarda Kendini Göstermesi

Teknolojik ürün kategorize edildiğinde aslında her alanda yeni bir gelişim göstermektedir. Ancak global olarak gelişimi en fazla göz önünde bulundurulan ürünler şüphesiz ki akıllı telefonlardır. Tabi ki cep telefonlarında ki gelişimin diğer elektronik ürünlerden daha hızlı ve daha ileri düzeyde olmasının belli başlı sebepleri vardır. Geçmiş zamanlarda uzakta bulunan bir kişi ile etkin görüşme sağlamak amacıyla kullanılan cep telefonları, yazılım şirketleri ve üreticilerin iş birliği ile beraber yalnızca arama yapmak için değil, birçok iş ve işlemlerimizi yapma konusunda bize yardımcı olacak adeta yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Elektronik ürünlerin birçoğu anlık kullandığımız bu nedenle pekte bir teknoloji aramadığımız eşyalardır.

Neden Cep Telefonları Daha Hızlı Gelişmektedir?

Bir çamaşır makinesi veya bir bulaşık makinesi ile günün küçük bir kısmı geçirilmekte iken; bir cep telefonu günün her anı kullanımdadır. RTOS yazılımlar ile çalışan bütün cihazlar (kamera, müzik çalar, elektronik beyaz eşyalar vb) sadece sistemi çalıştıracak ve ana işlemi yapabilecek bir yazılıma sahipken, akıllı telefonlar; üzerinde çok daha fazla çalışmış bir anakart, işlemci, ram, hafıza, kamera ve daha birçok donanımsal özelliği barındırmaktadır. Bu özelliklerin tamamının etkin bir şekilde kullanılması için RTOS yazılımlara göre üzerinde çok daha fazla çalışılan Android ve İos yazılımları geliştirilmiştir. Bu yazılımlar tıpkı bilgisayarlarda yer alan Windows, Ubuntu ve Mac Os X gibi birer işletim sistemidir.

Hızlı Gelişmede En Büyük Teknoloji Etkeni Nedir?

Birçok resmi ve gayri resmi işlem için ulaşım, vakit ve para harcamaktayken artık gelişen telefon teknolojisi ile kısa sürede birçok işlem anında yapılmaktadır. Aslında en önemli faktörün son dönemlerde artan sosyal medya kullanımı olduğu gerçeğidir. Artan Akıllı Cep Telefon kullanımı yazılım şirketlerini de sürekli olarak kazanç sağlayabilecekleri yeni platformlar oluşturmaya teşvik etmektedir. Satış planları doğrultusunda sürekli yenilenen android işletim sistemi yeni sürümleri ile markaların yeni model telefonları ile kullanıcılara sunularak, satış süresi dolan cihazlara da güncelleme imkanı vermeyerek bir çok programı kullanabilmesi için kullanıcıları daha yeni bir telefon almaya zorlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi?

Teknolojinin günden güne artması en çok mobil telefonlarda göz önünde bulunmaktadır. eskiden sadece evde bulunan telefonlar artık elimiz kolumuz haline geldi. Onlarsız ayrılamaz ve bir şey yapamaz olduk. Eskiden telefonlar sadece karşıdaki ile konuşmak için kullanılırken şimdilerde elimizden düşürmediğimiz en iyi yardımcımız rolündeler. Bu gelişim aslında bir anda yaşandı. Son 15 yıl içerisinde telefon anlamını değiştirdi ve teknolojinin en çok kullanılan ürünü haline geldi.

Ev telefonu olarak kullandığımız telefonlar 90’lar da cep telefonu adı altında piyasada yayılmaya başlandı. O dönem sayılı modeller ve markalar varken sonralarda bu sayı gittikçe arttık. Bazıları piyasanın hızlı teknolojik gelişmesine ayak uyduramadı ve kayboldu, bazıları ise sektörünün lideri haline geldi. Bu telefonların da bu kadar hızlı ilerlemesine neden olan aslında teknolojinin doğrudan bu ürünlere yansıtılması oldu. Özellikle yanımızda gezdirebileceğimiz şekilde uygulamaların yapılması her dahim yanımızdan ayıramadığımız bir yardımcı haline geldi.

Bunu da Okumalısın
Faturalı Hatta Kredi
“Max:12 AY VADE İLE Max:7.000 TL”

İnternet Kullanımı

Eskiden sadece bilgisayarlardan evde veya internet kafelerde kullanabildiğimiz internet artık cebimizde taşıyabildiğimiz cep telefonlarının içerisinde eklendi. Böylelikle yanımızda bilgisayar taşımak yerine sadece cep telefonu taşımak insanlara daha cazip geldi.

Whatsapp Kullanımı

MSN yerine gelen whatsapp nerede olursanız olun internetin olan her ortamda karşınızdaki ile mesajlaşıp, görüntülü veya görüntüsüz konuşmayı sağlamakta. Böylelikle insanlar teknoloji gelişimini cep telefonunda daha fazla kullanabilmektedirler. Whatsapp’ın gelişen teknoloji ile aynı zamanda bulundukları konumu paylaşabilir ve karşılarındaki kişilere fotoğraf gönderebilmektedirler. Böylelikle internet kullandıkları için ayrıca bir ücret ödemek zorunda da kalmamaktadırlar.

Nabız Ölçer Gibi Özelliklerin Kullanımı

Artık telefonlara konulan özellikler ile nabız tansiyon gibi şeylerin ölçülmesi çok kolaylaşmıştır. Zaten yanımızda taşıdığımız cep telefonlarımızın içerisinde gerekli olan sensör mekanizmalarını koyarak kullanıcıların hayatı git gide kolaylaşmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Piyasaların Merkez Bankası Başkanı Açıklamasını Bekleyişi

Fotoğraf Çekme            

Günümüzün sosyal medya kullanım çılgınlığında kullanıcılar en çok fotoğraf çekmeye ihtiyaç duymaktadır. Sadece fotoğraf çekme değil aynı zamanda sosyal medya platformlarında yayınlamakta isterler. Cep telefonlarına getirilmiş kamera özelliği ile kullanıcılara hem telefon hem de fotoğraf makinesini tek bir makine sunulmuştur. Böylelikle kullanıcılar ayrı ayrı bu iki ürünü taşımamakta ve teknolojinin her anlamda kullanımını sağlamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.