İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taşıt Kredisi Alma

Araç kredisi pek çok banka tarafından verilen bir kredi tipidir. Birbirinden cazip tekliflerle sunulan taşıt kredileriyle otomobil hayalleri gerçek olmaktadır. Taşıt kredisi alma için bazı genel ve özel şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiğinde kolaylıkla taşıt kredisi alınabilir. Diğer kredi tiplerinde olduğu gibi taşıt kredisinin ödemeleri de düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi halde bir dizi sorunla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için taşıt kredisi başvurusundan önce kişinin kendi bütçe planlamasını yapması gereklidir. Alınacak kredi miktarına göre ödemeleri hesaplanmalıdır. Ödemede zorlanılacak miktarlarda kredi çekilmesi elbette sorunlar yaşanmasına neden olacaktır. taşıt kredisi alma Konusunda tam bir bilgi sahibi olunması da önemlidir.

Taşıtlar Kredisi Başvuru Şartları

 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin en az 18 yaşında olması gerekir.
 • SGK Kaydının aktif olması
 • SGK Kaydının en az 6 aylık olması
 • Taşıt üzerine her hangi bir kişinin ya da kurumun ipotek kaydının olmaması
 • Kredi notunun yeterli seviyede olması
 • Gelirin kredi taksit ödemelerini karşılayabilmesi

Taşıt Kredisinde Kredi Notunun Önemi

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisinde de kredi notu çok önemli bir faktördür. Kredi notu düşük olan bireylerin taşıt kredisi başvurusunun onaylanması oldukça zor. Banka, vermiş olduğu kredinin geri ödemesini önemser. Dolayısıyla, kredi notu düşük kişiler bankalar için risk teşkil eder. Bu nedenle, bankalar kredi notu düşük bireylere kredi vermek istemezler. Bu bilgiler ışığında taşıt kredisi kullanmak isteyen bireylerin kredi notlarını yüksek tutmaları önemlidir.

Düşük kredi notu sahiplerinin de kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Kredi notunun yükselmesinde en önemli etken; ödemelerin düzenli yapılmasıdır. Bu şekilde kredi notu zaman içinde yükselecektir. Bunun dışında düşük limitli bir kredi kartı çıkarmak ve düzenli ödemek gibi bir yol da kredi notunun yükselmesinde etkili olur.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?
Taşıt Kredisi Alma
Taşıt Kredisi Alma

Taşıt Kredisi Başvurusu Gereken Evraklar

 • Nüfus Cüzdanı
 • Maaş Bordrosu ( Gelir Beyanı )
 • İkametgâh Belgesi ya da en geç iki ay öncesine kadar olmak şartıyla kişinin ismine düzenlenmiş elektrik, telefon, doğal gaz vb. fatura
 • Sıfır Araçlar için Proforma Fatura
 • İkinci El Araçlar için Noter Tasdikli Satış Onayı ve Araç Ruhsatı

Bu belgeler edinildikten sonra taşıt kredisi başvurusu yapılır. Söz konusu banka tüm evrakları teslim alır. Gerekli incelemeleri yapar. Olumlu ya da olumsuz olmak üzere kişiye geri dönüş yapılır. Bazen aynı gün içinde banka kişiye dönüş yapabilir. Bazen de 24 saat içinde cevap almak mümkün olur. Bu durum bankalara göre değişebilmektedir.

Banka, başvuru yapan kişinin gelir seviyesine, çalışma ve sigortalılık süresine ve mevcut olan borç durumuna göre gerekli değerlendirmeleri yapar. Elbette, bu faktörler kredinin onaylanıp onaylanmamasın da etkilidir. Eğer inceleme de dikkate alınan hususlarda bir sorun ya da şartlara uymayan bir durum varsa kredi onaylanmayabilir.

Taşıt Kredisi Kapsamındaki Taşıtlar

Sıfır ve ikinci el taşıtlar için taşıt kredisi kullanılabilir. Ancak; taşıtın cinsi, ticari ya da hafif ticari, binek şeklinde olması gerekmektedir. İkinci el taşıtlarda ise önemli bir hususun bilinmesi önemlidir. İkinci el taşıtlarda, aracın yaşının belli bir aralıkta olması gereklidir. Genel olarak beş yaşına kadar olan ikinci el araçlara kredi sağlanmaktadır. Bu durum bankalara göre değişebilmektedir. Bazı bankalar için kredi yaş sınırı 10 yaşa kadar uzatılmıştır. Bunun yanı sıra; motosiklet ve iş makineleri için de taşıt kredisi başvurusu yapılması mümkündür.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanılabilir?

Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı yükseltilmiştir. Fatura ve kasko değeri 120 Bin TL tutarı aşmayan taşıtların % 70’ine, 120 TL tutarı aşan taşıtların ise 100 Bin TL’ye kadar olan kısmı için % 70’ine, 120 Bin TL’yi aşan kısmı için % 50’sine taşı kredisi kullandırılmaktadır. Taşıt kredisinde en fazla 60 ay vade sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  "Kredi Çekemiyorum" Diyorsanız Aman Dikkat

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisinin ödenmemesi durumunda sıfır ve ikinci el araçlarda farklı işlemlere neden olur. Sıfır km araçlar için alınan taşıt kredisi ödenmezse ilk olarak rehin edilen aracın icra yoluyla satışı yapılır. İkinci el araçlar için alınan taşıt kredisinde ise kefil vardır. Kefil söz konusu olduğundan aracın rehin alınmasıyla beraber kefiller de borçlu statüsüne girmektedir.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir