İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Petrolde Çıkış Sürüyor

Petrolde Çıkış Sürüyor. Petrol, Suudi Arabistan tarafından yapılan önemli açıklamalardan sonra çıkışını sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde büyük tepki toplayan petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın yeni enerji bakanı tarafından yapılan güncel açıklamaları sonrası kazançlarını arttırarak sürdürüyor.

Petrol Fiyatları Nereye Gidiyor

Petrolde Çıkış Sürüyor
Petrolde Çıkış Sürüyor

Araç sahiplerinin sıklıkla takip ettikleri petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın yeni enerji bakanının üretim eksiltmelerine uyum sağlamaları konusuna riayet etmesi ve ABD’de ham petrol stoklarında büyük bir düşüş yaşanacağı beklentisi ile beraber yaklaşık son altı haftanın en yüksek limitine ulaştıktan sonra kazancını sürdürdü. Vadeli petrol kontratlarına göre New York’ta, Pazartesi günü yüzde 2.4 oranında yükseldikten sonra çıkışını nihayet beşinci güne taşıdı. Suudi Arabistan’da haftasonu ani bir kararla görevden alınan Khalid Al-Falih’in yerine enerji bakanlığına Prense Abdulaziz bin Salman tayin edildi. Prense Abdulaziz bin Salman Krallık’ın petrol politikasında radikal bir değişikliğe gidilmeyeceğini ifade etti.

Bloomberg Anketi

Bu konuyla ilgili olarak bloomberg mini bir anket düzenledi. ABD’de Çarşamba günü açıklanması beklenen resmi ham petrol stok veri bilgisinin, Bloomberg’in düzenlemiş olduğu ankete göre, 6 Eylül haftasında da hızlı bir şekilde düşerek bu düşüşü dördüncü haftaya taşıması öngörülüyor.

Petrol Bakanından Açıklama

Suudi Arabistan petrol bakanı kamuoyuna yaptığı açıklamada; politikamızda radikal anlamda değişiklik yapmayacağız diyerek dikkat çekti. Ham petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında uzun bir süredir devam eden ticaret tarışmasının tüketim görünümünü olumsuz yönde etkilemesi ile beraber halen Nisan ayındaki zirvesinden nerdeyse yüzde 10 daha altında seyrediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünya genelinde en büyük iki ekonomi arasındaki ticaret anlaşmazlığını göstererek, küresel anlamda petrol talebi artış tahminini tekrar düşürürken, Energy Aspects Ltd. bu anlaşmazlığının fiyatlarını varil başına tam olarak 15 dolar bastırdığı konusuna değindi. Tokyo’da Mitsubishi UFJ Research and Consulting Co. kıdemli ekonomisti olan Tomomichi Akuta, “Petrol fiyatları ilerideki altı ay süresince, küresel ekonominin ticaret savaşından dolayı artan bir şekilde düşme tehlikesi yaşamasıyla beraber 50 dolardaki bant seyrini devam ettirebilir” dedi. Pazartesi günü ise en yüksek seviye gerçekleşmiş oldu.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi?

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.