Sık Sorulan Sorular

Ölen Birinin Kredi Borcu Ne Olur?

Binlerce takipçimiz bankalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle bize bir takım sorular yöneltiyor ve cevabını bekliyor bu sorulardan en çok sorulanlar arasında yer alan ölen birinin kredi borcu ne olur? Bu makalemizin ana konusu olsun istedik. Herkeseyekredi.com.tr olarak yaptığımız araştırma neticesinde ise şu şekilde bir durumun ortaya çıktığını görüyoruz. Bankalarla çalışan pek çok kişinin en çok çalıştığı yöntem ihtiyaç kredileri konusunda oluyor.  Gelelim sorumuzun ayrıntılı açıklamasını yapmaya.

Bu Haberde İlginizi Çekebilir
Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Güvenilir mi?
“12 AY VADE İLE Anında 7.000 TL Almak Mümkün mü?”

Borcu Bitmeden Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Vefat eden bir kişinin ev, araba ya da ihtiyaç kredisi var ve henüz borcu bitmemiş ise bu durumda farklı bir konu detayı ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere bankalar müşterilerine kredi sunarken onlara dosya masrafı adı altında pek çok kağıt imzalatıyor. Bu dosya masrafında ise yığınla para ödemek durumunda kalıyorsunuz. Dosya masrafları aslında bankanın kişinin öldüğü zaman kalan borcunun hayat sigortası tarafından karşılanmasını sağlamaktır.

Bunun için bankalar sizin başınıza böyle bir durum gelebileceğini zaten önceden biliyorlar ve önlemlerini de ona göre geliştirmişler. İşte yapılan bu hayat sigortası ölen kişinin bankaya olan kredi borcunu da direk olarak silecektir. Ancak bankalar bu konuda uyanık davranırlar. Türkiye sınırları içerisinde neredeyse tüm bankalar 70 yaşın üzerinde olan kişilere kredi vermek istemezler. Çünkü böyle bir ihtimal bu yaşlarda çok daha yüksek risktir. Ancak bazı bankaların 70 yaşından sonrakilere de kredi verdiği bilinir.

Eğer siz 70 yaşın üzerindeyseniz maalesef ki geliriniz iyi de olsa banka size kredi vermek istemeyecektir. Nedeni de bundan kaynaklanır.

Ölen kişinin İhtiyaç Kredisi Borcu?

Mesela kişi hayatını kaybetmeden önce X bankasından bir kredi almış ve o güne kadar da kredilerini hep düzenli ödemeye devam etmişler. Hayatını kaybettikten sonra ise kişinin mirasçıları bankalara olan borçlarını kapatmak istediklerinde bir takım endişeler yaşanabilir ancak kişi bankaya hayat sigortası yaptırmış ise bu durumda mirasçılardan istenilecek olan herhangi bir para yoktur borç sigorta firmasına kalmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Eşin Kredi Puanı Beni Etkiler mi?

Ölen Birinin Kredi BorcuÖlen Kişinin Ev Kredisi Borcu?

Bizim ülkemizde sanıyorum ki herkesin ortak hayali günün birinde ev almak. Dolayısıyla ev fiyatlarının da yüksek olmasından kaynaklı olarak bu orta yaşlarda pek mümkün olmuyor. İnsanlar ev sahibi olabilmek için daha ileriki yaşları bekliyorlar. Mesela emekli olsam emekli ikramiyemle bir ev alırım gibi. Ev almak her zaman geleceğe yapılmış bir yatırımdır. Bunun içinde anne ve babalar hayallerini ev üzerine yaparak yatırımlarının çocuklarına kalmasını tercih ederler.

Ölen kişinin konut kredisi borcu kim tarafından ödenir?

Konut kredisi alınırken bankalar genelde ya evi ipotek eder ya da kefil gösterirler. yani kredi borcu ödenmez ise bu durumda bankanın evi satması imkanı vardır. Kişinin ölmesi durumunda ise bu olay tamamen daha farklı bir şekilde işler. Çünkü konut kredisi alınırken de hayat sigortası yaptırılmış olacaktır. Kişi vefat ettikten sonra hayat sigortası devreye gireceğinden dolayı kişinin konut kredisi borcu da otomatik olarak bitmiş olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Babam 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekmiş 24 ayını ödedikten sonra vefat etti banka ödemiş olduğu kredi tutarının bizlere odermi

  1. Merhaba,

   Sigorta Kapsamı çok önemlidir. En Önemlisi, sigortanın yıllık mı? Yoksa 48 Aylık mı yapıldığıdır?

   Bankadaki müşteri temsilciniz ile konuşmalısınız.

  2. Aynı durum bizim de başımıza geldi,hayat sigortanız varsa gerekli evrakları alarak bankaya başvuru yapılıyor,banka tüm evrakları incelemek için sigortaya gönderiyor,sigorta tazminat ödüyor,kredinin kalan borcu siliniyor,kalan tutar ise mirasçılara pay ediliyor.

 2. selamun aelykum annem 2015 yılında vefat ettı iş bankasından kredı cekılmısdı banka kredısının bıtmesıne 2350 2500 cıvarı bır borc kalmıs dı gel gelelım banka bu borcu tahsıl etmemıs ıcın bır cok kez zarf yolladı 2 sene gectı aradan bugun en ufak kardesıme varısı oldugu ıcın 2700 lıra borcunu tahsıl etmesı ıcın zarf gondermısler bu borcu normalde odemımız gerekır mı gerekmez mı

  1. Öncelikle Başınız sağolsun. Bu kredi sistemi ile ilgili bir soru değil. Artık hukuksal bir soru oluyor. Reddimiras denilen konuları araştırmanızı tavsiye ederiz. Reddimiras kapsamına hem alacak hem borç girebilmektedir.

 3. Babam vefat etti 48 aylık bireysel kredi çekmiştik yarıdan fazlasını ödedik kalanı ne olucak ve ödediğimiz bize gerimi ödicekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Acil Para Lazım Gelir Belgesiz Kredi Faturalı Hatta Kredi
Kapalı