İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapsa Kazanır?

Yatırımlar konusunda küçük yatırımcı neye yatırım yapsa kazanır? Konusu en çok araştırılan konulardan biridir. Küçük yatırımcıların yatırımlarını nasıl ve neye yapacaklarını bilmeleri son derece önemlidir.

Hangi Piyasada Neye Yatırım Yapmalı?

Yatırım denildiği zaman genelde, ilk akla gelen altın ve döviz yatırımlarıdır. Günümüzde birçok kişinin de tercihidir. Ancak çoğu insan için yatırımın yapıldığı yer; piyasalardır. Yatırım yapılabilecek piyasalar;

Borsa; Hisse Senetleri, Borsa Endeksleri, Borsa Yatırım Fonları, Varantlar, Tahviller, Bonolar

Forex; Pariteler, Emtialar, Hisse Senetleri, Borsa Endeksleri

Viop; Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Opsiyon Sözleşmeleri

Bu üç piyasada farklı yatırım araçlarına yatırımlar yapılabilir. Bu yatırım araçlarından bazıları küçük yatırımcılar için oldukça ideal yatırım araçlarıdır.

Hisse Senetleri ile Borsada Yatırım Yapmak

Bilindiği gibi hisse senetleri; sermaye şirketlerinin ortaklarına, ortaklarını ve paylarını belirlemek için vermiş oldukları kıymetli evraklardır. Günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Borsadan birkaç hisse senedi alınabilir. Hisse senetlerinin tercih edilmesindeki en büyük neden; yüksek kazanç sunmalarıdır. Bunun yanı sıra; az miktarda teminatla işlem yapılma şansı tanır. Dolayısıyla küçük yatırımcılar için en ideal yatırımlar olacaktır.

Tahvil ile Borsada Yatırım Yapmak

Tahvil; şirketlerin kaynak bulmak için çıkarmış oldukları kıymetli evraklardır. Bir diğer ifadeyle; vadeleri bir yıldan uzun olan borç senetleri olarak da bilinmektedir. Küçük yatırımcılar için tahvillerde tercih edilebilir. Zira tahviller sayesinde şirketler uzun vadeli ve ucuz kaynak sağlarlar. Bu da küçük yatırımcılar için uygun yatırımlar anlamına gelir.

Devlet tahvilleri yatırım konusunda daha az riske sahiptir. Devlet tahvili, devlet tarafından ödeme garantisi altındadır. Dolayısıyla, küçük yatırımcılar tercih edebilirler. Belli bir faiz oranı sunar. Yatırımcıya, az riskle, güvenilir bir şekilde yatırım yapma imkânı sunar.

İlginizi Çekebilir:  Borsada Faaliyet Gösteren Şirketler Nelerdir?

Bono ile Borsada Yatırım Yapmak

Üzerinde belli bir miktar paranın yazılı olduğu kambiyo senetlerine bono adı verilir. Senet lehtarına ya da onun emrine kayıtsız şartsız ödeneceğine dair taahhüt içerir. Para borcu içeren kıymetli evraklardır.

Yatırımcısına faiz getirisi sunar. Satışa sunulan kurum tarafından belirlenen vade bitiminde para kazanılmasını sağlar.

Emtialarla Yatırım Yapmak

Emtia; ticarete konu olan mallara verilen isimdir. Değerli madenler, tarım ve enerji ürünleri, sanayi metaller gibi son derece geniş bir grup söz konusudur. Bunların yanı sıra; altın, gümüş, bakır, petrol, alüminyum, çelik, pamuk, buğday, mısır gibi yüksek işlem hacmine sahip emtialar da bulunmaktadır.

Emtialar, ülke ekonomilerinde meydana gelen belirsiz dönemlerinde en güvenilir yatırım araçları olarak bilinirler. Aynı zamanda, emtialar, gelecek fiyat garantisi sunarlar. Böylece yatırımcısına para kazandırırlar. Bu da yatırımcılar için büyük avantajlar anlamına gelir. Bu bilgiler ışığında küçük yatırımcılar için de güvenli yatırım araçlarıdır.

Varantlar ile Yatırım

Varantlar, borsada en iyi alternatif yatırım araçlarından biridir. Bununla beraber, riski yüksek bir yatırım aracıdır. Varantlar ile bir seans içinde yatırım yapılan paranın hepsi kaybedilebilir. Bir seansta bu para birkaç katına da çıkabilir. Bu özelliğinden dolayı riski yüksektir.

Bir başka tanımla, varantlar, opsiyon sözleşmelerinin menkul kıymet haline getirilmiş olanlarıdır. Borsaya kote edilirler. Aynı zamanda ikinci el piyasada işlem görürler.

Küçük Yatırımcılar Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Küçük yatırımcıların yatırım yapacaklarında dikkat etmeleri gereken hususlar vardır.

Bu hususları göz ardı etmeden yatırım yapmaları önemlidir.

  • Öncelikle strateji belirlenmesi gerekir. Her yatırımcının kendine özel bir stratejisi olmalıdır.
  • Yatırımlar konusunda gerekli olan eğitimler alınmalıdır. Bu konuda birçok eğitim seçeneği mevcuttur.
  • Deneyim edinilmeli ve bu deneyimler pekiştirilmelidir. Deneyimi olmayan yatırımcılar başarılı yatırımlar yapamazlar.
  • Yatırım araçlarının iyi tanınması ayrı bir öneme sahiptir. Yatırım araçları bilinmezse yatırımcı hangi yatırım aracına yatırım yapacağını bilemez. Her yatırım aracını tanımalı ve hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Disiplinli hareket edilmelidir.
  • Sabırlı olmak, sakin davranmak ve soğukkanlı olmak da yatırımda başarılı olmak için gereklidir. Panik yapmak, acele kararlar almak yatırımcıyı yanlış yönlendirir.
  • Kar-zarar durdur seviyeleri belirlenmelidir.
  • En önemli hususlardan bir tanesi de temel analizdir. Analizler, doğru yatırım yapılmasına olanak sağlar.
İlginizi Çekebilir:  Petrol Çeşitleri Nelerdir?

Yatırımcı tüm bu hususlara dikkat etmeli ve gereken özeni göstermelidir. Bu şekilde küçük yatırımcı kar elde eder ve başarılı yatırımlar yapar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.