İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Limit Arttırma

Bankaların tüketicilere sunmuş olduğu en önemli finansal hizmet ve ürünleri arasında yer alan kredi kartlarına ilişkin kredi kartı limit arttırma nasıl yapılır? tüketiciler Sorusunun cevabını merak etmektedirler. Kredi kartı limit arttırma için kart kullanıcılarının izleyeceği birçok yol ve yöntem bulunmaktadır. Bankaların tüketicilere sunduğu kredi kart limiti, her müşteri için değişkenlik göstermektedir. Yani her müşterinin geliri, harcaması, kredi notu vb finansal performansı değişik olduğundan kart limiti de doğal olarak değişken olacaktır.

Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

Kredi kartlarının günlük yaşama getirmiş olduğu kolaylıklar, tüketici kullanım sayısının artmasını sağlamaktadır. Her banka başta kendi müşterisi olmak üzere tüketicilere farklı özelliklerde kredi kartı sunmaktadır. Kredi kartı ürünü temel prensip olarak kredi ürünlerinin özelliklerini taşımaktadır. Banka tarafından kredi kartı kullanıcısı tüketicinin kredi kartı limiti belirlenirken bazı değerlendirme ve kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu durumda kredi kartı limiti:

  • Tüketicinin gelir durumu
  • Tüketicinin kredi kullanım performansı
  • Tüketicinin kullandığı kredilerin ödeme alışkanlığı
  • Tüketicinin finansal borç düzeyi

Gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Belirtilen kriterlere göre her müşteri için bir kredi kart limiti belirlenir.

Kredi Kartı Limitini Arttırmak İçin Nereye Başvurulur?

Tüketicilerin sahip olduğu ve bankaca daha önce kullanıma sunulan kredi kartı limitlerini arttırma her ne kadar bankanın müşteri kriterini göre değişse de müşterinin talebi üzerine yeniden değerlendirilebilmektedir. Kredi kartı limitini arttırmak için tüketici, ilgili bankanın hizmet kanalları vasıtasıyla talebini açıkça belirtmesi gerekmektedir. Kart limitini arttırmak için tüketici:

  • Banka şubesi
  • Banka mobil uygulaması
  • Banka internet şubesi
  • Banka müşteri hizmetleri

Hizmet kanalları kullanılarak kredi kart limit artırım talebinde bulunarak mevcut olan limit bankanın değerlendirmesi ile daha yüksek bir limite çıkarılabilir.

Kredi Kartı Ekstresi

Kredi kartlarınını gerek nakit para kullanımı ve gerekse alışveriş kullanımlarından doğan borcun dönem içerisindeki hareketlerini gösteren özet kredi kartı ekstresidir. Her kredi kartı ekstresi, hesap kesim dönem içi harcamaları kalem kalem gösterir. Bu şekilde tüketici kredi kartıyla yapmış olduğu işlemleri kolaylıkla takip edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ekstresine ulaşmak için yine tüketicinin ekstre gönderim tercihine bağlı olarak e-posta, yazılı ve sms ile alınabilmektedir. Yazılı olarak gönderilen ekstreler bankalar tarafından ücret ve komisyona masrafı dahil edileceğinden diğer kanallardan alınmasının tüketici yararına olacağı unutulmamalıdır. Doğayı koruma adına e-posta veya sms gönderimi tercih edilmelidir.

Kredi Kart Başvurusu

Kredi kartları tüketicinin nakit taşıma sıkıntısını ortadan kaldırdığı gibi ekstra avantajlar sunması da kullanımını arttırmaktadır. Kredi kartı olmayan ve bu banka ürününe sahip olmak isteyen kişi, bankaların başvuru kanalları üzerinden anında başvuru yaparak istediği karta sahip olabilmektedir.

Başvuru yapılmak istenen banka ve bankanın sunmuş olduğu kartlar arasında tercih, tüketicilerindir. Gelişen teknoloji sayesinde kredi kartı başvuruları bankaların birçok hizmet kanalları üzerinden yapılmasını sağlamaktadır İnternet üzerinden veya telefonla anında hazır limitli kredi kart ürününe başvurmak mümkün.

Kredi Kartı İçin Ek Kart

Kredi kartlarının kullanımından dolayı yıpranması ve kullanılamaz duruma gelmesi halinde tüketicinin talebi doğrultusunda kredi kartının yenisini bankadan talep edebilmektedir. Ancak yeni kart talebi yeni tanımlamalar ve yeni bilgi teyitleri gerektirebileceğinden tüketicinin yeni kart yerine ek kart talebinde bulunması daha mantıklı olacaktır.

Ek kart mevcut kredi kartının limit, kullanım, borç, şifre vb özelliklerinin tamamını barındırdığı için daha bir çözüm olacaktır. Kredi kartı ek kart talebi için bankanın ilgili iletişim kanallarından talep etmek yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kart kullanıcıları tarafından en çok merak edilen hususlardan biri de Kart asgari borç ödemenin ne olduğudur. Kredi kartı ekstresinde yani hesap özeti de belirtilen bir takım açıklamalar bulunmaktadır. Bu kalemler arasında en çok dikkat edilmesi gereken asgari ödeme tutarıdır.

Asgari ödeme tutarı kart limitine oranla belli bir dönemde kart kullanımından doğan borcu ifade eder. Kredi kartı asgari ödeme tutarları aynı zamanda kartın açık kalmasına ve kullanımına olanak tanımaktadır. Asgari tutar kart borcu içerisinde ödenmesi gereken minimum tutarı ifade eder

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir