İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşsizlik Maaşına İcra Gelir mi?

Pek çok kişi işsizlik maaşı almaktadır. İşsizlik maaşı olup borçları olanlar işsizlik maaşına icra gelip gelmeyeceği konusunda endişe yaşamaktadırlar. İşsizlik maaşına icra gelir mi? sorusunun yanıtlanması için konunun ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekir. Zira borçlu olan kişilerin icra, haciz ve bloke gibi işlemler en sık karşılaşılan durumlardır. Bu gibi durumlar, kişilere pek çok sorun yaşatabilmektedir. Bu noktada; tüm bunların işsizlik maaşını nasıl etkilediği önemlidir.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Sigortalı olarak çalışmakta olan bir bireyin çeşitli nedenlerle işten ayrılması sonucunda belli kriterleri taşıyan kişilere sosyal sigortalar kurumu tarafından verilen ödenektir. Bu maaş; kişinin iş bulana kadar hayatını devam ettirebilmesi ve asgari olarak ihtiyaçların karşılayabilmesi için ödenen bir ödenektir. Elbette, bu maaşın alınabilmesi için belli şartların varlığı da gereklidir. Aynı zamanda işsizlik maaşı, belli bir süreyi kapsamaktadır. Çalışanın sigorta prim gün sayısına bağlı olarak işsizlik ödeneği tutarı ve süresi değişkenlik gösterir. Her işsizlik maaşı alan aynı oranda ve aynı süreçlerde maaş alamaz. Yani işsizlik maaşı, sigortalının durumuna göre değişir.

İşsizlik Maaşı ve Nafaka Borçları

İşsizlik maaşına ilişkin yasada önemli bir nokta dikkat çekmektedir. Yasa maddesinde ”İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç her hangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez. ”. Bu maddeye bakıldığında nafaka borçları göze çarpmaktadır. Eğer işsizlik maaşı alan kişinin nafaka borçları mevcut ise o halde durum değişebilmektedir.

İşsizlik Maaşına İcra Gelebilir Mi?

Haciz işlemi; çalışan ya da çalışmayan kişinin borçlarının zamanında ödenmemiş olmasının sonucunda hukuk büroları tarafından başlatılan işlemler bütünüdür. Haciz uygulamasının gerçekleşmesi için bir takım şartların yerine gelmesi gerekir. Alıcılar alacaklarını tahsil edebilmek için çeşitli yöntemlere başvurabilirler. Ancak; yasalar alacaklılar kadar borçluların da haklarını düşünmektedir. Dolayısıyla, borçların haklarını düşündüğü için bazı kurallar ile borçluları da koruma altına almıştır.

İlginizi Çekebilir:  Banka Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Borçlunun maaşına haciz gelebilir. Bu da maaşın dörtte birine haciz uygulaması şeklinde gerçekleşir. Ancak; bu durum işsizlik maaşı için söz konusu değildir. Borçlu olan kişi, işsizlik maaşı alıyor ise hiçbir alacaklı ya da avukat bu maaşa haciz uygulayamaz.

İşsizlik Maaşına Bloke Konulabilir mi?

İşsizlik Maaşına İcra Gelir mi?
İşsizlik Maaşına İcra Gelir mi?

İşsizlik maaşı olup özellikle banka borçları olanlar bu sorularla karşı karşıya kalmaktadırlar. Banka borcu, kredi ve kredi kartı borcu gibi birçok borç işsizlik maaşı alanları tedirgin etmektedir. Yasalar gereği; damga vergisi haricinde bu maaştan hiçbir kesinti yapılamaz. Yani; işsizlik maaşı alan bir kişinin bir banka ya da kuruma hacze konu olan borcunun olması işsizlik maaşına etki etmez. Diğer bir deyişle; bu borcun haczi işsizlik maaşına bloke koyduramaz ya da para kesilmesine neden olamaz.

İşsizlik Maaşına Bloke Konulursa Ne Yapılmalı?

Bu durumlara rağmen işsizlik maaşına bloke konulmuşsa bu konuda bağlı bulunulan bankaya başvurulabilir. Ancak; başvuru yapılmasına karşın bloke kaldırılmazsa o halde başka işlemler yapmak gerekebilir. Böyle bir durumda; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvurulmalıdır. Bu kuruma ilgili konu hakkında şikâyette bulunulması gerekir. Kurum şikâyeti inceleyip değerlendirdikten sonra kısa bir süre içinde kişi için gerekli olan adımları atar. Aynı zamanda maaşa bir bloke uygulanması halinde muhatap SGK olabilir. Zira işsizlik maaşını ödeyen kurum SGK’dır. Kişi SGK’ ya başvurarak şikâyette bulunur. Kısa bir zaman içinde bloke sorunu SGK tarafından çözüme kavuşturulur ve kişi tekrar maaşını almaya devam eder.

İşsiz Kalanların Kredi Borçları Ne Olur?

Bankalar verdikleri kredilerin geri ödemesini alırlar. Kişi işsiz kalsa da işsizlik maaşı alıyor olsa da bu durumu değiştirmez. Hiçbir banka alacağını bu gibi sebepler nedeniyle ertelemez ya da alacağında vazgeçmez. Kişi, işsiz kalsa da kredi borcunu ödemekle yükümlüdür. Eğer borç ödenmezse haciz işlemi başlatılabilir. İşsizlik maaşından kesinti yapılmaz. Ancak; durum sadece bununla bitmez. Yani; bu bir çözüm değildir. Söz gelimi; borca sürekli faiz işler. Belli bir süre sonra avukat borçları da kendini gösterir. Dolayısıyla borçlarda ciddi artışlar görülür. Bunun gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaması için borçların zamanında ödenmesi gerekir. Başka bir yol olarak da borçları yapılandırmaya gidilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası 2020

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir