İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşsizler Kredi Çekebilirler mi?

Herkesin doğal ihtiyaçları arasındaki krediler bazı şartlara göre verilir peki, Çalışmayanlar Kredi Çekebilirler mi? Hangi yollara başvurabilir? Bankalar, müşterilerine veya potansiyel müşteri olabilecek kişilere taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi kullandırırken yardımcı olmakta ve özenli bir şekilde çalışmaktadır.

Bordrolu çalışan kişiler için, gelir-gider dengesi sistem tarafından kayıtlı olduğundan kredi kullanma konusunda daha avantajlıdırlar. Fakat sigortasız çalışan kişiler, işsiz olanlar, iş bulamayanlar için bu durum nasıl işler? Hepimizin belli bir hayat standardı vardır ve bunu korumak için çalışırız. Fakat günümüzde artık ekmek aslanın ağzında değil midesinden de gerilerde durmaktadır.

İş bulmak günden güne zorlaşmakta ve bazı durumlarda bu süre 1 yıla kadar uzamaktadır. Bakmamız gereken bir ailemiz var ise bu süreçte aile geçimimizi sağlamak için banka kredilerinden yararlanmak istediğimiz durumlar söz konusu olabilir.

Bunu da Okumalısın
Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu
“Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Olur mu?”

SSK sı Yatmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmadığınız için banka size kredi vermeyecek diye de bir koşul yok. Kişinin çalışmaması durumunda bile başvurabileceği çeşitli kredi türleri vardır, örneğin işsizlik maaşı, nafaka veya sakatlık ödemesi gibi herhangi bir türden geliriniz varsa, kredi çekmek daha da kolaylaşır. Bankaların kredi çekecek çalışmayan müşterilerinde aradığı detaylardan bahsedecek olursak;

  • Kişinin çalışmadığı halde üzerine kayıtlı tapusu var mı?

Eğer bu sorumuzun cevabı evet olursa, bu tapu/tapulardan gelen kira geliri oranlarına göre kredi kullandırabilir veya ipotek seçeneği değerlendirilerek, çalışmayan kişiye ait bir mala ipotek kondurularak kredi çekme talebinde bulunulabilir. İpotekli kredi çekme durumunda ipotek ettirdiğiniz taşınmaz/araba vb. şeylerin %60 ına kadar kredi kullanmanız mümkündür.

  • Kredi sicili temiz olan bir kefil bulunması;

Eğer böyle bir kredi sicili temiz bir kişi kefil gösterilirse, banka belli bir limite kadar, çalışmayan kişiye kredi kullandırabilir.

  • Çalışmayan kişinin, kredi çekmek istediği tarihten önceki çalışmış olduğu bankalar ile ilişkileri;
İlginizi Çekebilir:  Kobilere Kredi Nedir?

Örneğin; otomatik ödeme talimatları, düzenli para transferleri, vadeli mevduat hesabında getirisi bulunan varlıklar gibi, kişiye belirli bir miktarda kredi kullandırması mümkündür.

  • Çalışmayan ya da belirli bir süre işsiz kalan kişinin kredi notu eğer yüksekse, bankanın belirleyeceği küçük miktarlarda kredi çekme olanağı bulunmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için; bütün borçlarınızı ödeyin, harcamalarınıza dikkat etmek koşuluyla kredi kartı veya banka kartı kullanın, aktif olmayan banka hesaplarınızı tamamen kapatın, küçük miktarlı ihtiyaç kredisi çekin ve ödemelerinizi düzenli yapın bankalar için dikkat edilen en önemli husus ödemelerinize sadık olduğunuzdur, çok sık kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmayın sürekli red cevabı almak sicilinizi olumsuz etkileyen bir faktör olabilir, kredi kartına sahipseniz borçlarınızı aksatmadan düzenli bir şekilde ödeyin.

  • Kredi çekebilmek için bankalarca geriye dönük son 6 ay sigorta priminin olma şartı aranmaktadır.
  • En önemlisi ise eğer çalışmayan kişiye ait bir tapu olmaması veya kredi notunun düşük olması gibi durumlarda, bankalar mutlaka belgelenebilir bir gelir istemektedir. Bankalarında kendini güvenceye altına alma ihtiyaçları vardır. Sebebi ise borç verilen paranın geri ödeneceğinin garantisini istemeleridir.

Yukarıda sayılan bütün maddeler için kesin bir durum söz konusudur; işsiz kişinin beyan edilebilir bir geliri yoksa kredi işlemi için başvurusunun olumlu sonuçlanması çok düşük bir ihtimaldir. İşsizler Kredi Çekebilirler Mi konusunda birkaç örnek vermek gerekirse; Üniversitede okuyan ve çalışmayan bir öğrenci, üzerine ev tapusu var ve burs alıyor. Bu kişinin kredi çekebilmesi için bir gelir beyanının olması ve devam eden sigortasının olması gereklidir.

Geçmiş senelerden 300 gün sigortası bulunan X kişisi şuan çalışıyor fakat sigortası yatırılmıyor. Bu kişinin kredi çekebilmesi için devam etmekte olan sigortasının olması gerekmektedir. Sigortasız çalışan fakat aylık geliri 3 bin üzerinde olan bir kişi için ise; ipotek ettirebileceği bir varlığı olması durumunda krediye başvurduğu takdirde olumlu cevap alması yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası 2020

İşsizler Kredi Çekebilirler mi ? Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hiçbir belge istemeden size kredi verebileceğini söyleyen kişi/kurumlardan borç para almamanız tavsiye edilir. Hem yasal değildir hem de bankadan kredi çekerken ödeyeceğiniz faiz ile kişi/kuruma ödeyeceğiniz faiz çok farklılık gösterir. Bu kişi/kurumlar sizin adınıza para çekerler fakat yasalara bağlı olmadıklarından kendi yasalarını kendilerini belirleyerek sizi daha fazla yük altına sokabilirler.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Edebilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.