İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev almak isteyen çiftlere sosyal devlet olmanın bir gereği olarak yardım tasarıları oluşturan Türkiye, bu anlamda yeni adımlar atmaya devam ediyor. Son yardım tasarıları ve konut faizi ayarlamalarının ardından, devlet destekli konut kredisi nasıl alınır? Sorusu sık sık gündeme gelmeye başlamıştır. Bu soru hakkında merak edilenleri yanıtlıyor ve ev alma hayali kuranların hangi şartları yerine getirmeleri gerektiğini inceliyoruz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Nedir?

Devlet destekli konut kredisi, konut sahibi olmayan veya ilk defa konut alacak olan vatandaşlara yapılan kredi yardımını ifade ediyor. Bu durumda vatandaşlar konut hesabı açtırabiliyor ve devlet yardımı ile konut satın almak için birikim gerçekleştirebiliyorlar. Devlet tarafından yapılan yardım, 3 yıllık bir sistemi kapsıyor ve 15.000 TL’ye varan bir katkı payı bu konut hesaplarına aktarılıyor.

Devlet katkısıyla konut almak isteyen vatandaşlar, açtıracakları konut hesabında birikim yapmalıdırlar. Yapılan birikimlerin belli bir yüzdesine kadar devlet katkısını bu şekilde alabilirsiniz. %25 olarak belirlenen bu oran, 15.000 TL’yi geçmeyecek şekilde 3 yıl boyunca sürmektedir. Birikimlerinizi konut hesabınıza aktardığınız 3 yıl içerisinde devlet desteğiyle birlikte 36.000 TL’lik bir birikime sahip olabiliyorsunuz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Almanın Şartları

Devlet destekli konut kredisi alabilmeniz için, öncelikle bankalardan konut için birikim hesabı açtırmalısınız. Birikimlerinize 3 yıl sonunda devlet tarafından eklenen katkı payıyla birlikte 150.000 TL’lik bir evi peşinatınızla kolaylıkla satın alabilme şansınız olacaktır. Bunun için de elbette banka kredilerini kullanabilirsiniz. Konut birikiminizin bulunduğu bankayı kullanmanız, bu aşamada konut kredinizin onaylanmasını hızlandıracaktır. Bankanızdan 120 ay vadeyle kullanabileceğiniz kredinizi konut birikim hesabınızdaki birikiminizle rahatlıkla geri ödeyebilir ve hayallerinizdeki eve sahip olabilirsiniz.

Düşük Faizli Konut Kredileri

Konut kredilerinin yeni yasal düzenlemeler ile son günlerde faiz oranları düşürülmüştür. Bu faiz indirimini bekleyen vatandaşlar, hayallerindeki evi satın alabilmek için bankaların düşük faizli konut kredilerine başvuruda bulunmaya başladılar bile. Beklenen faiz indiriminin uygulanmasının ardından bankalara konut kredisi talepleri artmış ve konut satışlarında da yükseliş gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Konut Finansmanı (Mortgage) Kanunu ve Detayları
Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?
Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası ve Halkbank gibi bankalarda konut kredisi faiz oranları yapılan yasal düzenlemeler ile %1,60 seviyesinden %0,99’a çekilmiştir. Bu düşük kredi faiz oranlarını değerlendirerek sizler de şimdi konut sahibi olabilirsiniz.

Sıfır Faizli Konut Kredileri

Konut kredilerini bankalarda sıfır faiz ile bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle vatandaşlar devlet destekli emlak piyasalarının sıfır faizli konut satışlarını takip etmektedirler. Emlak GYO tarafından oluşturulan bu kampanya, sıfır faizle konut sahibi olmak isteyen vatandaşların yüzünü güldürüyor. Emlak GYO’nun bu kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlar, %25 peşinat ödemelidirler. Bu sayede sıfır faizli olarak konut sahibi olabilmektedirler. Konutlara bankalar tarafından uygulanan faizlerin hala yüksek olduğunu düşünen vatandaşların ilgi gösterdiği bu kampanyaya %25 peşinatınızı yatırarak sizler de katılabilirsiniz.

Birçok vatandaşa devlet desteğiyle Halkbank Kefalet Kooperatif ve esnaf kooperatifleri aracılığıyla sunulan hibe kredileri de vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırıyor. Bu kampanyaya katılımlarınız için konut birikim hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bu sayede devlet destekli ve sıfır faizle 30.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Yeni Yasada Evlilik Yardımı

Evlilik yardımı veya çeyiz hesabı olarak bilinen devlet destekli yardım, ilk kez evlilik yapan çiftlere yardım sunuyor. Bu yasada yapılan yeni değişiklikler ile birlikte, 27 yaşını geçmeden evlenen çiftler 3 yıl boyunca çeyiz hesaplarında yapacakları birikimlerden devlet katkısı olarak birikim hesabındaki tutarın %25’ini alabilecekler. Örneğin çeyiz hesabınızda 10.000 TL biriktirdiyseniz, devlet katkısı olarak 2.000 TL alabileceksiniz. Bu katkıdan yararlanmak için, 3 yıl çeyiz hesabınızda birikim yapmanız gerekiyor.

Bankalardaki Konut Birikim Hesapları Limitleri

Devlet destekli konut kredilerinin yeni yasal düzenlemelerinde, bankalardaki konut birikim hesaplarındaki limitlerde de belirli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu yeni yasal düzenlemelere göre, birikim hesabındaki tutarın %20 oranında devlet katkısı olarak ödenmesi değiştirilmiş ve %25 oranlı olarak ödeme yapılması kararı alınmıştır. Ayrıca vatandaşlar konut birikim hesaplarında artık 20.000 TL limitle birikim yapabilme şansına sahipler.

İlginizi Çekebilir:  Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Şartlar

Konut birikim hesaplarında 3 yıl düzenli birikim yapan vatandaşlar yeni düzenlemeler ile artık devletten %25 katkı payı alabilecekler. Bankalarda düşen faiz oranlarıyla vatandaşlar yeni evlerine kısa zamanda kavuşabilecekler.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir