İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Birikimlerini güven içerisinde değerlendirmek isteyen yatırımcılar, borsa yatırım fonlarını tercih ediyorlar. Borsada yatırım yapmak istiyorsanız ve bu işlem platformundaki yatırım araçlarını henüz tanımıyorsanız, borsa yatırım fonu nedir? sorusunun cevabını aramanız son derece normaldir. Endekse dayalı olarak işlem gören bu araçları yazımızın devamında daha yakından tanıyabilir ve borsa yatırım fonlarıyla birikimlerinizi değerlendirme adımlarını öğrenebilirsiniz.

Borsa Yatırım Fonları ve Çeşitleri

Borsa yatırım fonları veya BYF, bir endekse göre işlem gören yatırım fonlarını ifade eder. Baz alınan bu endeksteki performansa göre kazanç sağlanabiliyor. Fonlar içerisinde pek çok yatırım aracına rastlamak mümkündür, fakat bunlardan en büyük paya sahip olan araç menkul kıymetler olarak işlemdedir. Borsa yatırım fonlarında, farklı sektörlerdeki kıymetli evraklara küçük maliyetler çerçevesinde yatırım yapma şansınız oluyor.

BYF, birikimlerini güven içerisinde değerlendirmek isteyen yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen araçların başında yer alıyor. Bu araçla birlikte yatırımcılar tek bir işlemle, satın aldıkları fonun büyüklüğü göz önünde bulundurularak birden çok enstrümana yatırım yapabiliyorlar.

Borsalarda yüksek işlem hacmini barındıran fon çeşitleri arasında IST30 Fonu, DJIST Fonu, DJIM Türkiye Fonu, FBIST Bono Fonu, GOLDIST Altın Fonu, İŞBYF Fonu, ISBYF Tahvil Fonu, Banka Borsa Yatırım Fonu gibi farklı borsa yatırım fonlarına yer veriliyor.

Borsa Yatırım Fonlarında Özellikler

Borsa yatırım fonlarındaki belirli özellikleri incelediğimiz zaman;

 • Bir sektörün veya bir endeksin performansını baz alırlar.
 • Bu fonların temelinde, belirli bir pazardaki endeks getirisinin kazanca dönüştürülmesi amaçlanır.
 • Yatırımcılar yalnızca tek bir enstrümanı satın alarak endeksi takip edebilirler.
 • Yatırımcılar, farklı hisse senedi piyasalarında endeks ve sektör bazında yatırım gerçekleştirebilirler.
 • Risk dağıtma özelliği içermektedir.
 • Hisse senetlerinde yüksek likidite barındırırlar ve alım-satım işlemleri yapılabilir.

Borsa Yatırım Fonlarının Farklılıkları

Diğer yatırım fonlarının özellikleri göz önüne alındığı zaman, borsa yatırım fonlarının ayrıldığı bazı alanlar bulunuyor. Bunları incelersek;

 • Yönetim ücretleri daha maliyetlidir.
 • Diğer fonlara kıyasla, Borsa İstanbul’da borsa yatırım fonları hisse senedi gibi işlem görebilirler.
 • Yatırımcılara ilişkin portföylere dair devamlı güncelleme yapılmaktadır.
 • Katılma belgeleri borsada işlem görebilir.
 • Yatırımcıların talepleri üzerine, fon katılma belgesinin karşılığında fondaki hisse senetleri değiştirilebilir.
 • Fon katılma belgesi yapılması veya geri alınması gibi süreçler ücretli değildir. Takas esasına göre işlemler gerçekleştirilmektedir.

Borsa Yatırım Fonlarında Avantajlar

Borsa yatırım fonları, yatırımcılara güvenli bir yatırım seçeneği sunmasının yanı sıra farklı avantajlar da getirebiliyor. Bu avantajlar arasında;

 • Portföy ve sermayeler profesyonel yöneticiler aracılığıyla yönetilmektedir.
 • Minimum risk için risk dağılımı faktörü içermektedir.
 • Portföy çeşitlendirmesi açısından iyi bir yatırım seçeneğidir.
 • Enstrümanların devamlı gözlenebilir olması sayesinde sağlıklı ve doğru bilgilerle yatırım imkanı sunar.
 • Katılımcılara vergi avantajı sunar.
 • Yatırımcı nakite ihtiyaç duyduğu zaman, kolaylıkla nakite çevrilebilirler.
 • Borsa İstanbul’da hisse senedi gibi işlem görebilmeleri sayesinde alım-satım işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

Dünyadaki Borsa Yatırım Fonlarının İncelemesi

Borsa yatırım fonları, dünya borsalarında 2010 yılı baz alındığı zaman 1.2 trilyon dolarlık bir piyasa büyüklüğüne kadar ulaşmıştır. Günümüzde bu rakam çok daha büyüktür ve işlem gördükleri borsa sayısı da artmıştır.

Borsa yatırım fonları günümüzde dünya borsaları olan Nasdaq OMX, Hong Kong, Shenzhen, NYSE Euronext ve Shanghai gibi devasa işlem platformlarında işlem görmektedirler. Bu borsalardaki borsa yatırım fonlarının endeks sağlayıcıları arasında Stoxx, MSCI, Barclays, S&P, Dow Jones, Markit, Russell ve Nasdaq OMX yer alıyor.

Borsa İstanbul’daki Borsa Yatırım Fonlarının İncelemesi

2005 senesinden bu yana Borsa İstanbul üzerinde işlemlere dahil olan borsa yatırım fonları, çok yönlü işlemler sunması nedeniyle yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. 2005 yılında Borsa İstanbul bünyesinde yer alan Fon Pazarı ile işlemlerine başlayan borsa yatırım fonlarına günümüzde hisse senedi, altın ve hazine bonusu gibi yatırım seçenekleriyle de yatırım gerçekleştirilebiliyor.

2010 senesinden bu yana Borsa İstanbul bünyesinde 12 adet borsa yatırım fonu yer alıyor ve bunlardan 7 tanesi hisse senedi olarak, 2 tanesi altın olarak ve 2 tanesi hazine bonosu olarak işlem görüyor. Bu yatırım fonlarının isimlerini, borsa yatırım fonları çeşitleri başlığı altında sizlerle paylaşmıştık. Yatırımlarınızı borsa yatırım fonlarıyla değerlendirmek istiyorsanız, Borsa İstanbul’daki bu fonlarla işlemlerinize başlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Jojobet - Vbet giriş -