İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsa İstanbul’un Amacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde yaygın olarak duymaya başladığımız borsa İstanbul nedir, borsa İstanbul’un amacı nedir? Ne işe yarar? Gibi borsa İstanbul ile alakaları tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Borsa İstanbul Türkiye’de yatırımcıların ve bankaların yaptıkları tüm borsa işlemlerini tek çatı altında toplayarak işlemlerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir kurumdur. Kurum ülkemizde borsa alanında işlemleri tek çatı altında tutmak amacıyla kurulan tek kurumdur.

Borsa İstanbul’un Geçmişi

Günümüzde Borsa İstanbul adıyla işlemleri yürüten kurum 1986 yılında Turgut Özal döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Kurulduğu zaman küçük bir yerde hizmet veren kurum zaman içinde büyük bir yere taşınarak daha kapsamlı hizmetler vermeye başlamıştır.

Kurumum adı daha sonra 2012 yılı sonunda çıkan Sermaye Piyasası Kanunu’nun yayınlanmasından sonra 3 Nisan 2013 yılında Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Günümüzde de Borsa İstanbul ya da BİST adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Borsa İstanbul’un Kuruluş Amacı

Borsa İstanbul’da tıpkı İMKB gibi borsa işlemlerinin tek bir kuruluş altında toplanmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Ayrıca kurumun diğer amacı da yerli ya da yabancı yatırımcıların borsa alanındaki alım ve satım işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca kurumun diğer amacı borsa piyasalarının kurulmasını, takip edilmesi, fiyatların belirlenmesi ve işletilmesini de sağlamaktır.

Borsa İstanbul sorumluluklarını Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan esaslara dayanarak yerine getirir. Bu yüzden kişilerin ya da şirketlerin ayrımcılık kazanması söz konusu değildir. Her şirketin ya da kişinin aynı haklara sahip olması söz konusu kanında belirtilerek Borsa İstanbul’un bu kanunlara uyması sağlanmıştır. Kurumun denetlemesini de kanın hükümlerine göre Sermaye Piyasası Kurulu yapmaktadır.

Borsa İstanbul’un Stratejisi

Borsa İstanbul verdiği hizmetlerinde 4 stratejiye esas almaktadır. Bunlar Borsa İstanbul’un BİST olarak adlandırılmasını sağlayan stratejilerdir. Bu stratejiler bölgesel güç, inovasyon ve çeşitlendirme, sürdürülebilir ve karlı büyüme ve son olarak da teknolojidir.

İlginizi Çekebilir:  Bireysel Emeklilik İçin En İyi Banka

Borsa İstanbul’un Görevleri

Borsa İstanbul işlemlerin sorunsuz yapılabilmesi için çeşitli görevleri yerine getirmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Borsa İstanbul şirketlere ve yatırımcılara borsada işlem yapma yetkisi verir.
 • Borsa gelirlerinin tahsil edilmesini ve ödemelerin zamanında yapılmasını sağlar.
 • Ayrıca alıcı ve satıcının ortak bir paydada buluşmasını sağlar.
 • Borsada yapılan işlemlerin zamanında yapılmasını ve denetlenmesini sağlar.
 • Borsa işlemlerinde ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözülmesini sağlar.
 • Yeni piyasaların oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlar.
 • Yapılan işlemler için gerekli şartların zamanında yerine getirilmesini sağlar.

Ayrıca borsa alanında meydana gelen olağan dışı durumlara karşılık önlem almak Borsa İstanbul’un görevleri arasında bulunur. Bunlar dışında Borsa İstanbul gerekli olan durumlarda Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan hükümlere göre çeşitli işlemler yapar.

Borsa İstanbul’un Piyasaları

Borsa İstanbul çeşitli piyasalarda yerli ve yabancı yatırımcılara işlem yapma imkanı sağlar. Borsa İstanbul’un işlem piyasaları şunlardır;

 • Pay piyasası
 • Borçlanma araçları piyasası
 • Vadeli işlem ve opsiyon piyasası
 • Kıymetli madenler piyasası
 • Kıymetli taşlar piyasası
 • Ödünç işlemleri piyasası

Borsa İstanbul’un bu piyasalardaki işlemleri elektronik ortamlarda yapılarak bilgiler anında paylaşır. Yatırımcılar bu piyasa türlerinden istediklerine yatırım yapabilmektedirler.

Borsa İstanbul Piyasalarının İşlem Saatleri

Borsa İstanbul bünyesinde yapılan piyasa işlemlerinin saatleri yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca piyasalarda yarım gün ve tam gün işlem yapmak mümkündür. Pay piyasası tam gün işlemleri saat 09.40’da başlarken 18.10’da işlemlerin kapanışı gerçekleşir.

Pay piyasası yarım gün işlemleri saat 09.40’da başlarken 12.40’da işlemlerin kapanışı gerçekleşir. Borçlanma araçları piyasasında tam gün işlemleri 09.30’da başlarken kapanışı 17.30’da gerçekleşir. Borçlanma araçları piyasası yarım gün işlemleri 09.30’da başlarken kapanışı 12.40’da gerçekleşir. Borsa İstanbul bünyesindeki kıymetli madenler piyasası müşterileri için sürekli hizmet veren bir piyasadır. Açılış ya da kapanış saati yoktur. Ödünç işlemleri piyasası işlemleri 09.45’de başlarken kapanışı 17.30’da gerçekleşir. Kıymetli taş piyasası işlemleri 09.45’de başlarken kapanışı 17.30’da gerçekleşir. Vadeli işlem ve opsiyon piyasası işlem saatleri pay türev ve diğer türev pazarları olarak değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Swap Bedeli Nedir?

Tam gün pay türev işlemleri 09.30’da başlarken kapanışı 18.10’da gerçekleşir. Tam gün diğer türev işlemleri 09.30’da başlarken kapanışı 18.15’de gerçekleşir. Yarım gün pay türev işlemleri 09.30’da başlarken kapanışı 12.40’da gerçekleşir. Yarım gün diğer türev işlemleri 09.30’da başlarken kapanışı 12.45’de gerçekleşir.

Borsa İstanbul Ürünleri

Borsa İstanbul bünyesinde yer alan ürünler şunlardır; paylar, borsa yatırım fonları, aracı kuruluş varantları, kira sözleşmeleri, gayrimenkul sertifikaları, borçlanma araçları ve opsiyon sözleşmeleridir. Borsa İstanbul ürünlerinden birisi olan payları alan kişiler şirketlerin ortağı olurlar. Borsa İstanbul bu pay alım satım konusunda şirketler arasında aracı olarak hizmet verir ve işlemlerin güvenliğini sağlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.