İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beklenen Düşüş Geldi

Uzun zamandır artan kur fiyatları ve enflasyon içinde insanlar rahat nefes almak adına güzel bir haber bekliyorlar. Ancak özellikle de 2017 yılının son dönemlerinden itibaren başlayan bu artış insanlarda büyük endişeler yaratıyordu. İşte son açıklanan verilere göre de söz konusu olan bu enflasyon rakamları yaklaşık 2 yıldır ilk defa tek haneli rakama kadar indi. Bu piyasada belli düzeyde bir hareketlilik sağlamış olsa da beklenen rakamlar hala daha oldukça düşük. Çünkü enflasyonun ekonomiye etkisi düşünüldüğünde bu beklentilerin haksız olmadığı ortaya çıkıyor.

Konut Grubu Artış Şampiyonu

Son olarak eylül ayında 9.56 olarak açıklanan enflasyonda aylık bazda en çok artış gösteren grup konut grubu oldu. Birçok zaman diliminde bu konudaki performansını hiç düşürmeyen konut fiyatları eylül ayında da insanların yüzünü pek güldürmedi. Bunun yanı sıra söz konusu olan bu ay içinde en fazla düşüş gıda ve alkolsüz içeceklerde meydana geldi. Bu da genel olarak düşüşte büyük bir pay aldı. Alkollü içecekler ise en az konut gurubu kadar göstermiş olduğu hızlı artış ile dikkatleri üzerine çekti. Ancak yine de enflasyonun artmasına neden olan ve fiyatları ile insanların cebini yakan bu ürünlere karşı ilginin azalmaması dikkat çekti.

Düşüşün Devamı

Enflasyon tüketicilerin artmasını istemediği bir istatistiktir. Çünkü insanlar söz konusu olan bu dönemlerde satın aldıkları ürünleri çok daha fahiş fiyatlara almak zorunda kalabiliyor. İşte son dönemde düşüş gösteren enflasyon rakamları bir önceki aya göre 0.99, aralık ayına göre 8.42 ve on iki aylık ortalamaya göre de yüzde 18.27 artış göstermiştir. Ancak tüm bunlara rağmen yaklaşık olarak iki yıldır bu rakamların ilk defa tek hanelere inmesi insanları bir an olsun rahatlattı. Çünkü yukarıda da değinildiği gibi artan enflasyon fiyatları insanların hayatına her zaman için ve istisnasız olumsuz etkilerde bulunur. Bunun önüne geçmek ve daha uygun fiyatlı bir hayat yaşamak için de söz konusu olan bu rakamların düşmesi ve vatandaş için alım gücünün bu sayede biraz daha artması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Sanal Ofis İstanbul

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir