İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Fiyatları Nasıl Düşer?

Altın küçük veya büyük birçok yatırımcı için her zaman güvenilir liman olarak adlandırılan bir yatırım aracıdır. Güvenli liman olmasından dolayı da sıklıkla uzun vadede yatırım için kullanılır. Yatırım yaparken altın almak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri noktaların başında ise altın fiyatları nasıl düşer? sorusu olur. Bu sorunun birden fazla etmene bağlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü altın her yatırım aracı gibi birçok etmenin olduğu bir piyasada ticaret konusu olur. Bunun için etmenleri iyi bilmek ve oldukça yerinde kararlar almak altından alınacak olan karın daha fazla olmasına neden olur. Yatırım araçlarına para yatırmak için düşük oldukları zamanları beklemek daha yerinde bir karar olacaktır. En yüksek olduğu zamanda yapılan yatırım fiyatın düşmesi ile sonuçlanacağından dolayı yatırım için doğru bir zamanlama olmayacaktır.

Taleplerin Azalması

Ekonomide bir yatırım aracına olan talep onun fiyatının yükselmesine veya düşmesine neden olan en temel durumlardan bir tanesidir. Altın yatırımı için de bu durum geçerlidir. Altına yatırım yapmak ve düşmesini beklemek isteyenler için en önemli belirleyici etmen altına olan taleptir. Talebin azalması halinde arz daha fazla olur. Arz ise piyasada var olan altın rezervi olarak açıklanabilir. Altın talep görmemesi ekonominin en temel kuralı olarak fiyatının düşmesine neden olur. Bunun için altın almak isteyenler ekonomik açıdan talebin kırılmaya başladığı zamanları beklemelidir.

Doların Düşmesi

Altın Fiyatları
Altın Fiyatları

Altın almak için en doğru zamanın hangisi olduğunu merak edenler için doların ne durumda olduğunu işaret etmek gerekir. Çünkü küresel piyasalarda geçerli olan bir para birimi olmasından dolayı altın ve dolar arasında her zaman bir ilişki bulunur. Bunu alım ve satım rakamlarında da fark edebilirsiniz. Altının külçe ve ons birim fiyatları dolar üzerinden belirlendiğinden dolayı doların düşmesi ile birlikte altının düşmesi de söz konusu olur. Bunun için altın almak isteyenlerin doların daha inişli çıkışlı olmadığı veya düşüşe geçtiği zamanları seçmeleri önerilir. Çünkü altın ile dolar küresel değişimden etkilenen ve etkileyen etmenler olarak göz ardı edilmemelidir. En az talebin azalması kadar etkili olan bir etmen olarak açıklamak yerinde olur.

Enflasyon Durumu

Bir başka altın fiyatı düşüren etmen ise küresel ve yerel bazda ekonominin enflasyon oranı olacaktır. Enflasyon alım gücünü doğrudan etkileyen bir faktördür. Alım gücünün düşük olduğu bir ekonomide altın fiyatlarının yüksek olması beklenemez. Çünkü bu durum doğrudan enflasyon ve talep arasında bir köprü oluşturur. Piyasalarda küresel anlamda bir daralma yaşanması enflasyonun da son derece yüksek olmasına neden olur. Enflasyonun yükselmesi ise alım gücünde düşüklük ve tahribat oluşturacağından dolayı altın fiyatlarında düşüklük olarak kendini belli eder. Altının alım gücü ve talep ile doğrudan bağlatılı olmasının nedeni ise genelde kültürel olarak da değer verilen bir etmen olmasından ileri gelir.

Yatırımcının Kararları

Yatırımcılar açısından güvenli görülen bir yatırım aracı olarak adlandırılmasına karşılık genelde yatırımcının ne açıdan değer verdiği son derece önemlidir. Yatırımcı kendine daha çok gelir getiren ve daha az risk içeren bir yatırım aracı bulduğu anda hemen altına olan eğiliminden vazgeçer. Bu durum da küresel veya yerel bazda yatırımcının talep kayması oluşturmasına neden olur. Altında yaşanan durum sonucunda ise fiyatlar düşer. Bu şekilde altın rakamlarının düşmesini bekleyenler hemen yatırım yaparak uygun fiyattan altın alabilirler.

Piyasa Meydana Gelen İyileşme

Piyasalara bağlı olarak yaşanan gelişmeler de altın fiyatlarında düşüşe neden olur. Piyasaların durumu ile altın fiyatları arasında genel anlamda bir bağlantı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü ekonominin içinde var olan tüm etmenler gibi piyasada yer alan değişimlerden altın da etkilenir. Bundan dolayı altının piyasa ile olan bağlantısını son derece önemli bir şekilde takip etmek önerilir. Takip etmek ve anlık bile olsa düşüşlerden yararlanmak altın fiyatlarında oldukça fark anlamına geleceğinden dolayı dikkat edilmelidir.

Raporlar

Açıklanacak olan önemli bir rapor piyasada dengelerin değişmesine neden olabilir. Bu durum altında fiyat dengesi olarak bazı sorunların oluşmasına dayanak olur. Böyle önemli durumların yaşanmadığı durağan bir piyasada altın rakamlarında düşüş olması normal kabul edileceğinden bu anları yakalamak önemlidir.

Facebook Sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Jojobet - Vbet giriş -