İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD ve Çin Görüşmeler İçin Ekim’de Buluşuyor

ABD ve Çin Görüşmeler İçin Ekim’de Buluşuyor. Dünyanın ticarette söz sahibi iki büyük devleti Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ticaret görüşmelerini Ekim ayı içerisinde yüz yüze gerçekleştireceklerini açıkladılar. İki devlet arasında yaşanan tarife savaşı hakkında önemli bir gelişme olup olmayacağı endişeyle bekleniyor. İki hükümet de bu endişeleri ortadan kaldırmak için Ekim ayında, Washington’da görüşme kararı aldı.

Buluşacakları Tarih Belli Değil

Çin Ticaret Bakanlığı’nın kamuoyuna yaptığı açıklamalarda Çin’in başbakan yardımcısı Liu He, Pekin saatine göre Perşembe sabahı ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’le telefon görüşmesi vasıtasıyla temasta bulunmuş. ABD Ticaret Temsilciliği’yse yapılması planlanan görüşmelerin bir kaç hafta içinde başlayacağını kesin bir tarih belirtmeden duyurdu.

ABD ve Çin Görüşmeler
ABD ve Çin Görüşmeler

Bütün bu açıklamaların sonucunda iki tarafta Eylül ayı içerisinde Ekim ayında Washington’da gerçekleştirilecek olan görüşmeler için hazırlıklara başlayacak ve orak bir payda da buluşabilmek adına çaba gösterecek. Bunun yanı sıra haberden edinilen bilgilere göre yapılan telefon görüşmesinde Çin Merkez Bankası (PBOC) yöneticilerinden Yi Gang ve Ning Jizhe, Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu’da vardı.

Ticari Müzakereler Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’sa daha önceden yaptığı açıklamalarında ABD ve Çin’in ticari müzakerelerini devam ettirdiğini belirtti. Ancak anlaşma için henüz hazır olunmadığını da belirtmişti. Bunun yanı sıra Çin’in eski Ticaret Bakanlığı yetkililerinden biri ve diplomatlarından olan Zhou Xiaoming tartışılan konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer ülkeler tarafından aralarındaki ticaret savaşının büyümesinin altını çizdi. Dünya ekonomisini zarara uğrattıkları yönünde suçlanma riskini alamayacaklarını söyledi. Ancak bunun harici olarak yapılacak olan müzakerelerin Çin ve ABD olarak iki tarafından duruşlarını yumuşatacağı anlamına gelmeyeceğini ekledi.

İlginizi Çekebilir:  Çin Merkez Bankası Banka Kredileri Adına Kaynak Getirisini Azalttı

Hazırlıklarına Eylül ayında başlanacak olan ve iki devlet arasında ki ticari savaşı çözüme bağlaması beklenen görüşmelerin Ekim ayında Washington’da yapılacağı belirtiliyor. Yapılan açıklamalarda müzakerenin yapılacağı tarih hakkında kesin bir bilgi verilmezken birçok farklı merciden açıklamalar geldi. Bütün dünyanın merakla beklediği müzakerenin sonucunda Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında ki gerginliğin bir çözüme kavuşturulması herkes tarafından bekleniyor.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.